Tahir Elçi’nin yerine korucu kontra Ogün

Gasp edilerek kayyum atanan Çatak Belediyesi, Tahir Elçi Parkı’nın adını değiştirdi. Parka, ilçede geçen yıl ölen korucu kontra Ali Ogün’ün adı verildi.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

AKP yönetimindeki Türk devletinin, Kürtlerin değerlerine yönelik hakaret ve saldırıları sürüyor. Katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin adı Çatak’taki parktan kaldırıldı, yerine Türklere uşaklık eden bir korucunun adı verildi.

Van'ın Çatak Belediyesi, gasp edilip DBP’li eşbaşkanlar da rehin alındıktan sonra kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül, ilçedeki Türkleştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Kaymakam, bu kez de ilçedeki parkın adını değiştirdi. 28 Kasım 2015’te Amed’in Sur ilçesinde Türk güçleri tarafından katledilen Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin adı, DBP’li belediye tarafından parka verilmişti. Adnan Menderes Mahallesi’nde yapılan ve “Westaniya Parezer Tahir Elçi” ismi meclis kararıyla kabul edilmişti. Kaymakam Akgül, 2016 yılında ilçede ölen korucu kontra Ali Ogün’ün adını vererek, “Şehit GK Ali Ogün Parkı” olarak değiştirdi. Parkın yeni tabelası da asıldı. 

Kayyum Akgül, göreve başlar başlamaz ilçe merkezinden geçen ve DBP’li yönetim tarafından gökkuşağı renklerine boyanan Çatak çayının etrafındaki korkulukları da kırmızı beyaz renge boyatmıştı, Türk bayrağıyla süslemişti. 


 VAN


323

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA