Newşîrvan Mistefa vefat etti

Bir siyasetçi ve bir pêşmerge komutanı olarak Güney Kürdistan mücadelesinde önemli rol oynayan Newşîrwan Mistefa, 1944 yılında Süleymaniye’de gözlerini açtığı hayata yine Süleymaniye’de veda etti.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

Bir siyasetçi ve bir pêşmerge komutanı olarak Güney Kürdistan mücadelesinde önemli rol oynayan Newşîrwan Mistefa, 1944 yılında Süleymaniye’de gözlerini açtığı hayata yine Süleymaniye’de veda etti.

Değişim Hareketi (Goran) Genel Başkanı Newşirwan Mistefa 73 yaşında vefat etti. Goran Sözcüsü Şoreş Haci, Newşîrwan Mistefa’nın dün sabah saat 08.00’de hayata gözlerini yumduğunu açıkladı. Eylül 2016’dan beri Londra’da tedavi gören Mistefa, 13 Mayıs günü Süleymaniye’ye dönmüştü. 

Newşîrwan Mistefa, bir siyasetçi olmasının ötesinde Pêşmerge Komutanlığı ve BAAS rejimine karşı direniş öncülüğü yapmasıyla Güney Kürdistan mücadelesinin önemli bir ismi olarak tarihe adını yazdırdı.

Mücadeleden bir an olsun geri durmayan Mistefa, 1944’te Süleymaniye’nin Serşeqam Mahallesi’nde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Süleymaniye’de tamamlayan Mistefa, 1967 yılında Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Mistefa, üniversite eğiminin ardından Kürdistan’a dönerek, Süleymaniye’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) üye oldu. Mistefa 1970’te ise Avusturya’da yüksek lisans yaptı.

Mele Mustafa Barzani’nin başında olduğu KDP’nin 1974 yılında BAAS’a karşı Aş-Betal (direnişten vazgeçme, yenilgiyi kabul etme) ilan etmesinden sonra Newşîrwan Mistefa, İbrahim Ehmed ve Celal Talabani gibi isimlerle Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (YNK) kurma çalışmalarına başladı.

Hem pêşmerge komutanı hem de YNK politbüro üyesi olarak parti içerisinde önemli görevlerde bulunan Mistefa, Celal Talabani’nin daha çok yurt dışı çalışmalarında bulunmasından dolayı uzun süre YNK birinci sekreter yardımcılığını yürüttü.

Mistefa, 1991-1992 Raperin’i (serhildan) organize eden isimler arasında da kayıtlara geçti. 2006 yılına kadar YNK içerisinde üst düzeyde görev alan Mistefa, 2006’dan sonra Goran (Değişim) Hareketi’ni kurma çalışmalarını başlattı.

25 Temmuz 2009’da Goran Hareketi resmi olarak kuruldu ve o yıl yapılan seçimlerde 25 sandalye alarak Parlamento’ya girdi. 2013 yılındaki seçimlerde ise 24 sandalye kazandı.

Güney Kürdistan siyasetinin güçlü isimlerinden Newşîrvan Mistefa, siyasal hayatını ve Güney Kürdistan siyasetini konu alan kitaplar da kaleme aldı. Yol Boyu Çiçek Toplamak (Bedem Rêgawa Gulçinîn), Parmaklar Birbirini Kırar (Pencekan Yektir Dişkênin) ve Birlik için Çalışma (Le Hewxebatiyewa bo Texwin) kutapları arasındadır.

1981 yılında Şûle Elî ile evlenen Mistefa, Nima ve Çiya isminde iki erkek ve Çira isminde bir kız babasıydı. Şûle Elî ise 17 Mart’ta vefat etmişti.

Mistefa, KDP’nin hakkında çıkardığı ‘tutuklama kararından’ dolayı Hewler’e giremiyordu.

KNK, HDP, DBP ve diğer parti ve kurumlar, vefatında dolayı başsağlı mesajları yayınladı.  SÜLEYMANİYE


798

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA