Surlular dün geri adım attırdı

Sur’da yıkım kararı alınan iki mahallede dün sabah saatlerinde sular kesilerek mahalleye kepçe sokulmaya çalışıldı. Polis ve kepçelerin mahalleye girişini engelleyen halkın direnişi galip gelirken, Sur halkı Pazartesi günü valiliğe yürüyecek.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

Sur’da yıkım kararı alınan iki mahallede dün sabah saatlerinde sular kesilerek mahalleye kepçe sokulmaya çalışıldı. Polis ve kepçelerin mahalleye girişini engelleyen halkın direnişi galip gelirken, Sur halkı Pazartesi günü valiliğe yürüyecek.

Amed’in Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte halen girilemeyen mahallelerde binlerce ev yerle bir edildi. Alipaşa ve Lalebey mahalleleri, 2008 yılında “kentsel dönüşüm” projesi kapsamına alınmıştı. Yakın zamanda da camilerden yapılan anonslarla 2 mahallede yıkımın olacağını ve mahallelilerin 1 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmaları istenmişti. 16 Mayıs’ta polisler tarafından zırhlı araçlardan tekrar anons yapılarak 19 Mayıs’ta söz konusu 2 mahalledeki elektrik ve suların kesildikten sonra 21 Mayıs’ta da yıkımın başlayacağı duyuruldu. Mahallelilerden evlerini bir an önce boşaltmaları istendi. Evlerini boşaltmaları istenen ailelere de 500 TL taşınma parası verileceği söylendi. 

Sur’da yıkım kararı alınan iki mahallede, anons edildiği gibi dün sabah saatlerinde sular kesildi. Sular kesildikten sonra mahalleye girmeye çalışan DİSKİ’ye ait kepçelerin önüne geçen halk, saatlerce direndi. Suların kesilmesine tepki gösteren kadınlar mahalleyi ablukaya olan polislere, “Evlerimizden çıkmıyoruz” diyerek direnişe geçti. Saatlerce kepçelere karşı çıkan halkın direnişi en sonda galip geldi. Direniş sonucu mahalleyi terk eden kepçeler ve polisler ile birlikte sabah saatlerinde kesilen sular da bir süre sonra akmaya başladı.

Sur halkı yürüyecek

Mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini talep eden Sur halkı evlerinden çıkmamakta kararlı. Mahalleye giren polis ekipleri mahalledeki halka Pazartesi gününe kadar süre verirken, halk buna karşı Pazartesi günü saat 10.00’da toplanarak Valiliğe yürüyecek. Bunu dışında suların kesilmesini vicdansızlık olarak değerlendiren halk, bunlarla yılmayacaklarını söyledi.

Bizi ezmeden giremezler

Yaşananlara tepki gösteren Alipaşa Mahallesi’nde oturan Kafiye Sun, ”Şunu iyi bilsinler ki evimden çıkmam. Evimi yıksalar dahi çıkmam. Bizlere güçleri yetmiyor diye suları kesmişler. Kepçe ve polisler ile girmeye çalıştılar. Bizi ezmeden mahalleye giremezler. Bugün direndik, yarın gelseler yine direniriz. Pes etmeyeceğiz” dedi.

Gerekirse kepçenin altına gireceğini ama yine de evini bırakmayacağını dile getiren Safiye Yıldız ise “Bugün geldiler gördüler evimizi bırakmadık. Bir olacağız evimizi terk etmeyeceğiz. Sonuna kadar elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bundan sonra direnmek var pes etmek yok. Pazartesi de valiliğe yürüyeceğiz. Sur’un yıkılmasını istemeyen herkes gelsin. Bugün burası yıkılır yarın sıra diğer evlere gelir. Buna engel olsunlar” diye konuştu.

Gelsin önce canımı alsın


Yıkıma karşı direnişte kararlı olan mahallelilerden Mehmet Ak, kentte bulunan resmi makamlara başvurularının, “Yetkili değiliz” denilerek sonuçsuz bırakıldığını dile getirdi. “Erdoğan bizden ne istiyor?” diyerek tepki gösteren Ak, şunları söyledi: “Evlerimizi vermiyoruz, vermiyoruz, vermiyoruz. Erdoğan 10 yıl önce Sur’u yıkacağını, yeniden inşa edeceklerini ve halka dağıtacağını söyledi. Vermiyorum, gelsin önce canımı alsın sonra Sur’u yıksın. Beni öldürdükten sonra gelsin evimi de yıksın. Vallahi billahi vermiyorum.” 

2 mahallenin yıkımında AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nu da sorumlu tutan Ak, yıkımın Sur ilçesinin tarihi zenginliklerini elde etmek amaçlı olduğunu söyledi. 


ŞUJİN/AMED


907

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA