Botan’dan Karadeniz’e kadar

HPG ve YJA Star gerillalarının Amed ve Botan’daki eylemlerinde en az 11 asker ve kontra öldürüldü. HBDH Ortak Komutanlığı da Trabzon’un Maçka ilçesinde 4 askerin öldürüldüğü eylemi üstlendi.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Haber

AKP yönetimindeki Türk devletinin gerillalarına yönelik imha operasyonları aralıksız sürüyor. Gerillalar da eylemlerle cevap veriyor. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), dün yaptığı yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Kontra kaçamadı

*  YJA Star gerillaları, 15 Mayıs günü saat 11.30’da Amed’in Piran (Dicle) ilçe merkezi yakınlarında bulunan Şıngırık yolunu kontrol altına aldı. Şıngırık karakolundan çıkan bir araç durmayınca ferdi silahlarla vuruldu; 1 kontra öldürüldü. Aracın üzerine giden gerillalar, araçta bulunan 3 adet G-3 silahı ve 1 adet HK-33(Melez) silahını aldı. 

Gabar’da eş zamanlı eylemler

* Gerillalar, 15 Mayıs günü saat 10.10’da Şırnak’ın Gabar alanında bulunan Giê Cotyar karakolu ve TRT Gabar taburuna yönelik olarak eş zamanlı eylem yaptı.

* Girê Cotyar karakolunda bulunan mevzi, konteynır ve tank ağır ve ferdi silahlarla vuruldu. Konteynır ve tank imha edildi; tank vurulurken 3 asker öldürüldü, imha olan konteynırdaki ölü sayısı tespit edilemedi. Obüs bataryalarına doğru giden askerler de suikast silahlarıyla vuruldu; 2 asker öldürüldü.

* Eş zamanlı olarak TRT Gabar taburu da ferdi ve ağır silahlarla vuruldu;ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. Eş zamanlı yapılan eylemlerden sonra Skorksy tipi helikopterler ölü ve yaralı askerleri kaldırdı. 

4 asker ile 1 operatör

* Gerillalar, 15 Mayıs günü ayrıca saat 16.10’da Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şehidan tepesinde konumlanan askerlere yöneldi. Teknik kule, kepçe, mevzi ve konteynırlar ateş altına alındı. Bu eylemde 4 asker ve 1 kepçe operatörü öldürüldü.

Çelê’de drone düşürüldü

*  Hakkari’nin Çelê (Çukurca) sınır hattında 16 Mayıs günü saat 18.50’de keşif uçuşu yapan Drone tipi insansız hava aracı vuruldu. Vurulan Drone, Serêsevê karakolu yakınlarında düştü.

Besta’da şahadetler

* 12 Mayıs günü Şırnak’ın Besta alanına bağlı Şehit Resul alanında 13 Mayıs gününe kadar süren çatışmalar yaşandı. 4 gerilla şehit düştü. Ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. 14 Mayıs günü saat 15.00’te de çatışma yaşandı; 1 asker öldürüldü. Bu çatışmada bir gerilla ile bağlantı koptu.

Kato’da operasyon başladı

* Türk ordusu Kato alanına bağlı Meydan Kolya, Xeta Zozana, Deriyê Zerbil, Deriyê Şekalek, Deriyê Berana alanlarında operasyon başlattı. Ayrıca Warê Kurdo ve Kampa Beytüşşebap alanlarında askerlerin hareketliliği devam etti.

Metina ve Zap bombalandı

* Türk savaş uçakları, 16 Mayıs günü saat 09.00 - 09.10 arasında Metina alanına bağlı Hakkari tepesini, saat 15.15 - 15.45 arasında Zendura tepesini; yine saat 10.30’da Zap bölgesine bağlı Gundê Filleha alanını bombaladı.  Maçka’da HBDH vurdu

HBDH Ortak Komutanlığı, Trabzon’un Maçka ilçesinde Türk askerlerine yönelik eylemi üstlendi, ancak Türk tarafının iddia ettiği gibi 1 değil, 4 askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Ortak Komutanlığı, şu bilgileri verdi: “16 Mayıs günü bir birimimiz Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı yakınlarında Türk ordusunun pusulama faaliyeti yürüten bir timine eylem yapıldı. Yakın mesafeden etkili bir şekilde yapılan vuruşlar sonucunda 4 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı.

Diğerleri de kaçtı

Timde bulunan diğer askerler de olay yerinden kaçtı. Türk ordusu, sivil ve zırhlı araçlarla ölü ve yaralılarını kaldırdıktan sonra alanda operasyon başlattı. Bu eylem, Dersim’de şehit düşen yoldaşlar ile şehit Ulaş Bayraktaroğlu anısına gerçekleştirildi


 ANF/BEHDİNAN938

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA