‘Tarafı ve takipçisiyiz’

14 yaşındaki G.’nin ve onlarca çocuğun cinsel istismara ve fuhuşa zorlandığının ortaya çıkmasına karşı TJA öncülüğünde dün kentte gerçekleştirilen basın açıklamasında “Batman kadınlar yalnız ve kimsesiz değildir” mesajı verildi. Yaşananlardan AKP’yi sorumlu tutan TJA aktivistleri, davada taraf ve takipçi olacaklarını” beyan etti.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Kadın

Batmandaki cinsel istismar ve fuhuş çetesinin yankıları sürerken, tecavüzcü erkeklerin bizzat AKP’li vekiller aracılığıyla kefaletle serbest bırakılmasına tepkiler devam ediyor. 

Tevgera Jinên Azad (TJA), dün KCD ve HDP ile Batman’da ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan TJA aktivisti Fatma Kaşan, soruşturmaya dair verilen gizlilik kararına tepki gösterdi. Bu karardan dolayı skandal hakkında sağlıklı bilginin alınamadığını ifade eden Kaşan, serbest bırakılan faillere dikkat çekti. 

Serbest bırakılmaların, kefaletle, parayla suçun satın alınabilineceğine dair mantığın göstergesi olduğunu ifade eden Kaşan, adalet bakanlığı ve içişleri bakanlığının bu iddialara açıklık getirmesini istedi. 

OHAL kadın mücadelesini vurdu

OHAL ilanı ve KHK’lerin en çok da kadın mücadelesini vurduğunu ifade eden TJA aktivisti Fatma Kaşan, bununla beraber sivil toplum alanının tümden tasfiye edildiğini hatırlattı. Bu sürecin çete organizasyonları için muazzam şartlar oluşturduğunu belirten Kaşan, Kadın kurumlarını kapatan hükümetin bu sürecin baş sorumlusu olduğunu belirtti. Hükümetin yayınlanan kararnamelerden geri adım atmasını isteyen Kaşan, kadın kurumsallaşması ve örgütlenmesinin önünün açılması çağrısı yaptı.

Kabul etmeyeceğiz

Kadın bedenine yönelik saldırının, tarihin en eski  savaş biçimi olduğunu hatırlatan Kaşan, bütün sömürgeleştirme siyasetinin zemininde kadın köleliğinin olduğunu belirtti. 

Batman halkı sokağını korumalı

Tecavüz saldırısını kabul etmeyeceklerini beyan eden Kaşan konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Batman ve herhangi farklı bir yerde gerçekleşen hiçbir tecavüz saldırısını kabul etmiyoruz ve buna karşı bir mücadeleyi başlatıyoruz.  Bütün Batman halkına sesleniyorum: İddia edildiği gibi mahallelerde tecavüz ve fuhuş çetesi varsa, herkes mahallesini, sokağını, evini bu saldırılara karşı korumalıdır. Bir daha Batman’ın bu olaylar ile anılmasına izin vermemelidir. Batman kadınları yalnız değildir, yalnız kalmayacaktır, kimsesiz değildir, kimsesiz kalmayacaktır.”

Açıklamanın ardından, kadınlar, Sanat Sokağı’na kadar yürümelerine izin vermeyen emniyet güçlerini protesto etmek için 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemde “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları haykırıldı. 


 ŞÛJIN/BATMAN 


438

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA