DAİŞ’ten kurtarılan kadınlar emin ellerde

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde DAIŞ’in elinde rehin olan ve köle statüsüne indirgenen kadınlar özgürleştiriliyor.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Kadın

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde DAIŞ’in elinde rehin olan ve köle statüsüne indirgenen kadınlar özgürleştiriliyor. Kadın düşmanı çetelerden kurtarılan kadınlar, YPJ ve Kadın Konseyinin ortak çalışmasıyla ailelerine ulaştırılıyorlar. Bir ay içersinde 7 Êzîdî kadın, topraklarına ve ailesine kavuşturuldu. Cizire Kantonu Kadın Konseyi Başkanı Emine Omer konuyla ilgili ANF’ye konuştu.

YPJ Dış İlişkiler Komitesi’yle birlikte bu çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Omer, kendilerine ulaştırılan kadınları ailelerine ulaştırdıklarını ifade etti. Kurtarılan kadınları ailelerine ulaştırılmak üzere Şengal Kadın Meclisi’ne teslim ettiklerini belirten Omer devamla şunları belirtti: “Bu bir aylık süreçte 8 kadın YPJ’den Kadın Konseyi’ne ulaştırıldı. Bunlardan 7 Êzidî kadını, biri de Suriyeliydi. Bizde onları Şengal Kadın Meclisi’ne ulaştırdık.”

‘Destek sunmaya hazırız’

Emine Omer, DAİŞ’ten kurtarılan kadınları istihdam edebilecek ve yeniden yaşama kavuşturabilecek güçlerinin olduğunu dile getirdi. “Kendi istemleri üzerine onları ailelerine ulaştırdıklarını ifade eden Omer, şöyle konuştu: “Şimdiye kadar bize ulaşan tüm kadınları ailelerine kavuşturduk. Fakat bu kadınların her türlü ihtiyacını karşılayacak gücümüz var. Eğer isterlerse bizimle kalabilirler ve onları yeniden yaşamla buluşturabilmek için her türlü desteği sunarız.”

Önceki gün kendilerine bir Êzidî kadının daha ulaştırıldığı bilgisini paylaşan Omer, O’nu da kendi isteği temelinde hemen Şengal Kadın Meclisi aracılığıyla ailesine kavuşturacağız” dedi.  


ANF/QAMİŞLO


377

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA