Tarihi mirası ahır yaptılar

Van ve Kars’ta Ermeniler ile Asurilere ait kilise ve manastırlar ahır, samanlık ve kiler olarak kullanılıyor.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Toplum-Yaşam

Van’da Urartular, Ermeniler ve Asuriler tarafından bırakılan tarihi kültür mekanları yok olmaya yüz tuttu. Çatak ilçesine bağlı Sortkin köyünde Ermeniler tarafından inşa edilerek günümüze kadar gelen yaklaşık 36 kilise ve manastır, restore edilmek yerine ahır, samanlık, kiler ve odunluk olarak kullanılıyor.

Çatak’daki Merkez Kilise sebze ekilen bahçe, daha önce okul olan Sortkin köyündeki Herisin Kilisesi ise define avcıları tarafından yağmalandıktan sonra ahır olarak kullanılmaya başlandı.

Tahribe uğratılmış

Ermeniler ve Urartular tarafından inşa edilip günümüze kadar gelen tarihi miraslar, köylüler ve hazine avcıları tarafından tahribe uğratılmış durumda.  Tarihi kilise ve manastırlar için yetkililerin hiçbir girişimde bulunmaması dikkat çekiyor. Tarihin koruma altına alınarak restore edilmesi gerektiğini söyleyen kimi köylüler de yetkilileri göreve çağırdı.

Manastır samanlık olarak kullanılıyor

Kars’ın Digor ilçesi Kozluca Köyü’nde 989 yılında inşa edilen Bagnayr Manastırı ve Kilisesi, herhangi bir koruma altına alınmadığı gibi köylüler tarafından ahır ve samanlık olarak kullanılıyor. Manastır ve kilisenin zarar gören duvarlarının bir kısmıyla evlerinin etrafına bahçe yapan köylüler geriye kalan parçalar ise manastır ve kilisenin çevresine dağılmış durumda.

Devlet yakıp yıktı

Van’ın Gevaş ilçesine 83 kilometre uzaklıkta bulunan Xuritis köyünde bulunan ve Ermenilerden kalma tarihi kiliseler, hayvan barınağı olarak kullanılıyor. 

Ermenilerden kalma tarihi kiliselerin de bulunduğu köyde, şimdi sadece 26 hane yaşıyor. 1994 yılında askeri operasyonlar sonucu yakılan köyde, evler, ahırlar ve Ermenilere ait tarihi eserler de yakılırken, kalanlar ise köylüler tarafından ahır ve ot toplama yeri olarak kullanılmaya başlandı.


DİLAN BABAT / DİHABER / VAN693

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA