Kongre üyelerinden Erdoğan çıkışı

Erdoğan, Türk devletinin uluslararası alanda büyük bir izolasyonu yaşadığı bir dönemde Trump’u ziyaret için ABD’ye gitti. İleri süreceği tek projesi Kürt düşmanlığı olan Erdoğan’ın ziyareti öncesi, Amerikan Kongresi’nin 62 üyesi Trump’a yazdığı mektupta, insan hakları ihlalleri konusunda Erdoğan’ı uyarmasını istedi.

17 Mayıs 2017 Çarşamba | Dünya

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’un görüşmesinden önce 62 Kongre üyesi Trump’a, Türkiye’de insan haklarının çok büyük bir saldırı altında olduğunu belirten bir mektup gönderdi. 

Erdoğan ile Donald Trump’ın, haber yayına hazırlandığı sırada Beyaz Saray’da görüşmesi bekleniyordu. 

Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde ABD Kongresi’nde bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat, Trump’a Türkiye’ye dönük uyarı ve talepler için bir mektup imzaladı.

Ohio’lu Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Bill Johnson ve Illinois’li Demokrat Kongre Üyesi Brad Schneider’ın kaleme aldığı mektubun içeriği üzerinde iki parti de anlaştı. Mektubu imzalayan kongre üyelerinin sayısı Erdoğan’ın Washington’a geldiği Pazartesi akşamı itibarıyla 62 olmuştu.

Demokratik değerler dramatik biçimde geriliyor

Hürriyet gazetesinde çıkan habere göre Trump’a hitaben yazılan ve Dışişleri Bakanı Rex Tillleson’a da gönderilecek olan mektubun içeriği şöyle: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamaya hazırlandığınız şu günlerde Türkiye’deki demokratik değerlerin dramatik olarak gerilemesinden ve insan haklarının uğradığı erozyondan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek için size yazıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmenizde şu konulara öncelik vermenizde ısrarlıyız.” 

15 Temmuz sonrası binlerce kişinin cezaevlerine konulduğu, çok sayıda gazetecinin tutuklandığını ve Türkiye’de insanların geleceklerinden korkar bir hale geldiğine vurgu yapıldı. 

Şeffaflıktan uzak bir ortamda 16 Nisan referandumunun yapıldığı belirtilen mektupta AKP Hükümetinin mahkemeleri kullanarak ifade özgürlüğünü boğduğuna işaret edildi. 

Kürtler ve diğer farklı topluluklara yönelik devlet tehdidinin arttığına yer verilen mektupta HDP’li vekillerin hapse attığına işaret edildi. 

Mektupta devamla şu ifadeler yer aldı:”Muhalif siyasi parti liderleri ve milletvekilleri hapse atıldı. Medya haberlerine göre 16 Nisan referandumundan sonra da hükümet bu gruplara yönelik baskılarını sürdürdü. Türk-Amerikan ilişkileri böylesine kritik bir andan geçerken ABD Türkiye’deki demokratik değerlere ve insan haklarına saygının desteklenmesi noktasında samimi ve kararlı davranmalıdır. Bu hem Türkiye’nin kendi geleceği hem de ABD ve NATO’nun bölgedeki uzun vadeli çıkarları için gereklidir. O nedenle de Türkiye’nin demokrasisini hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağınız görüşmenin hem de ABD’nin ondan sonraki süreçte Türkiye politikasının önceliği haline getirmenizi bekliyoruz.”

Kürt’e nefretini yine kusacak

Erdoğan’ın ziyaretinde nelerin gündeme geleceği, Trump’tan istediklerini alıp almayacağı konusunda kamuoyunda uzun süreden beri bir merak var.

Reqa operasyonunda QSD güçlerine silah verilmemesi ve QSD’nin bu operasyondan dışlanması, ABD’de ikamet eden Fetullah Gülen’in iadesi, yine AKP hükümeti ile işbirliği yaparak İran üzerindeki ambargoyu delmekle suçlanan Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın bırakılması Türkiye’nin temel talepleri olarak görülüyor. 

Erdoğan, her fırsatta Kürt düşmanı ifadeleri kullanarak YPG ile ilişki kurulmamasını ve ‘terörist’ olarak görülmesini istiyor. 

Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde bir hafta önce 9 Mayıs günü ABD Başkanı Donald Trump, YPG’ye ağır silah verilmesini onayladı. Türkiye diğer bir şoku da Tabka’da yaşadı. Demokratik Suriye Güçleri 10 Mayıs günü Tabka kenti ve Fırat Barajı’nın DAİŞ’ten tamamen kurtarıldığını duyurdu.  

Erdoğan bu ziyaret öncesi 25 Nisan gecesi Şengal ve Rojava’ya düzenlenen hava saldırının da talimatını vermişti. 

Görüşme, Türkiye’nin hiç olmadığı kadar uluslararası alanda izole olduğu koşullarda gerçekleşiyor. Türkiye yeni bir başlangıç istiyor, ancak genel kanı, Erdoğan’ın taleplerinin “tatmin edilmesi zor” talepler olduğunu gösteriyor. 

Kürtlerden başka güveneceği kimse yok

Öte yandan Sputnik’e demeç veren Rusya Toplumsal ve Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Vladimir Yevseev, Erdoğan’ın Washington’da ABD Başkanı Donald Trump’la yapacağı görüşmede Kuzey Suriye’deki Kürtlere verilen desteğin kesilmesinde ısrar edeceğini belirtti. 

Yevseev “Erdoğan ve Trump’tan ilk yüz yüze görüşüyor. Bir çok kırılmanın ilk adımı olabilir” ifadesini kullandı.  

Yevseev, “Türk tarafı, Suriye Kürtlere ABD tarafından verilen desteğin kesilmesinde ısrarcı olacak. Onlar için bu bir pazarlık unsuru. Ancak ABD’nin sahada Kürtlerden başka güveneceği kimse yok. Bu nedenle, Kürtlere silah yardımı ve Fethullah Gülen’in iadesi konusunda Ankara ve Washington arasında en azından anlaşmazlık sürecek” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ 


986

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA