Komuta Reo’dan pilotlar Kobra’dan ÇIKAMADI

Gerillalar, Tendürek’te operasyon başlatan Türk ordusunu pişman etti. Operasyon koordinesini yürüten 1 albay ve yardımcısı binbaşı öldürüldü. Kobra helikopter düşürüldü, pilotları kurtulamadı. Türk ordusu en az 46 kayıp ve onlarca yaralı verince kalan güçlerini de çekti.

16 Mayıs 2017 Salı | Haber

Erdoğan yönetimindeki Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki imha operasyonları aralıksız sürüyor. HPG ve YJA Star gerillaları da büyük bir direniş gösterirken eylemlerle de cevap veriyor. Türk ordusunun Tendürek’teki hezimetinin detayları netleşti. Operasyon koordinasyonu dahil 46 kayıp veren Türk ordusu, Bitlis, Şırnak ve Hakkari’de de 20 askerinin cenazesini topladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), Ağrı’nın Tendürek Dağı’nda Türk ordusuna vurulan darbenin bilançosunu açıkladı. İşte detaylar:

Önce bombardıman sonra indirme

* Türk ordusu 10 Mayıs günü saat 17.00’de Ağrı’nın Tendürek alanına bağlı Şehit Remzi mıntıkasını obüs, havan ve tanklarla bombaladı. 11 Mayıs günü sabah saatlerinde İnsansız Hava Araçları (İHA)  desteğinde Skorsky tipi helikopterler indirmeler yaparak alanda bir operasyon başlattı.

Operasyonun kolu tamamen kırıldı

* Gerillalar, 11 Mayıs günü saat 14.00 - 15.00 arasında operasyonun bir koluna yönelik iki ayrı yerden eylem gerçekleştirdi. Bu kolda bulunan askerlerin tümü öldürüldü. 

Gelmeye çalıştılar  ama gelemediler

* Aynı zamanda imdatlarına gelmeye çalışan askerler de gerilla tarafından etkili bir şekilde vuruldu, burada da çok sayıda asker öldürüldü. 

Bombardıman eşliğinde Kobralar da geldi

* Türk ordusu eylemlerden sonra alanı obüs, havan ve tanklarla bombaladı. Ayrıca Kobra tipi helikopterler de alanı taramaya başladı.

2 Kobra vuruldu biri düşürüldü

* Gerillalar da ağır silahlarla Kobra helikopterleri vurdu. Yapılan etkili vuruşlar sonucunda 2 Kobra da darbe aldı. Helikopterlerden biri Xarikê köyü ve Deşta Bazid arasında düşüp imha oldu. 

2 pilotun cenazesi gece yarısı götürüldü

* Burada 2 helikopter pilotu öldü. Türk ordusu ölü ve yaralılarını gece saatlerinde Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesine kaldırırken arazide arama tarama faaliyetlerini durdurdu.

37’i öldürüldü onlarcası yaralandı

* Bu eylemlerde 2’si helikopter pilotu olmak üzere toplam 37 asker öldürüldü, onlarca asker de yaralandı. 

Gerilla da şehit verdi

* Operasyonda bir gerilla birimi ile bağlantı sağlanamadı. Bir gerilla ağır yaralandı ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü. Alandaki operasyon çoğunlukla geri çekilirken alanda gizli birlikler konumlandı.

YJA Star’ın vurduğu koordinasyondu

* YJA Star gerillaları, Tendürek operasyonu kapsamında 10 Mayıs günü saat 12.00’de Gulizerkê karakolu ve Tepê Zorava arasında Reo tipi bir askeri araca yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirdi. 9 askerin öldürüldüğü bu eylemde, araç içinde Tendürek operasyonunun koordinesi olan 1 yarbay ve 1 binbaşının öldüğü bilgisi netleştirildi.


Garzan’dan Zagroslara kadar

HPG BİM, Bitlis, Şırnak ve Hakkari’de düzenlenen eylemlerin sonuçlarını açıkladı; en az 20 Türk askeri öldürüldü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından verilen bilgiler şöyle:

Şêx Cuma’da 5 asker

* Türk ordusu, Bitlis’in Şêx Cuma alanında bulunan Kuris yamaçlarında bulunan Sina boğazında konumlandı. Gerillalar, 14 Mayıs günü saat 18.30’da askerler ve kontralara yönelik sızma eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemde 5 asker öldürüldü, çok sayıda asker de yaralandı.

Cenazelerinin üzerine gidildi

* Türk ordusu, Şırnak’ın Deriyê Sêvo alanında karakol yapımı için 2 tepede konumlanmıştı. Gerillalar, 13 Mayıs günü iki tepeye yönelik 2 ayrı koldan eylem gerçekleştirdi. Tepeye giren gerillalar, askerleri yoğun bir şekilde vurdu; askerler ve kontralar tepeyi bırakmak zorunda kaldı. Gerillalar, tepede askerlerin üzerinde bulunan 1 Karnas ve 1 BKC silahını kaldırdı. Ayrıca karakol yapımı için çalışan iş makineleri de darbelendi. 2 asker cenazesinin üzerine gidildi ama toplam ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

Navyana Şêxa’da 3 asker

* Türk ordusu, 9 Mayıs günü Şırnak’ın Navyana Şêxa alanında bulunan bazı tepelere konumlanmaya çalıştı. Gerillalar, Türk birliklerini denetim altına alıp tepeye konumlanmaya çalışanları yakın mesafeden vurdu. Burada 3 asker öldürüldü. Ayrıca içinde 3 askerin bulunduğu bir mevzi de darbelendi.

Xapuşkê’de 5 asker

* Gerillalar, 12 Mayıs günü Hakkari’nin Şemzinan ilçesine bağlı bulunan Xapuşkê alanında Türk ordusunun gizli bir birliğini fark ederek denetim altına aldı. 14 Mayıs günü saat 15.30’da bu birliğe yönelik 2 ayrı koldan eylem gerçekleştirildi. Eylemin bir kolu çadır ve mevzileri vurdu; 5 asker öldürüldü, 2 asker de yaralandı. 

* Eylemin ikinci kolu ise gizli birliğe yönelik sızma eylemi yaptı; burada da 5 asker öldürüldü, 3 asker de yaralandı.

Oremar’da 1 asker

* Gerillalar, 14 Mayıs günü saat 18.30-19.00 arasında Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Oremar alanındaki Şehit Zerdeşt ve Şehit Rahime tepelerinde konumlanan askerleri ağır silahlarla vurdu; 1 asker öldürüldü.

* YJA Star gerillaları, 14 Mayıs günü saat 12.00-12.30 arasında Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Şkêr karakoluna yönelik ağır silahlarla eylem yaptı; ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.


 BEHDİNAN2334

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA