İncirlik’ten çekiliriz

Merkel bir grup Alman milletvekilinin İncirlik üssünü ziyaret etme girişiminin AKP tarafından reddedilmesine tepki gösterdi ve ekledi: İncirlik yerine Ürdün’e gideriz.

16 Mayıs 2017 Salı | Dünya

Almanya’nın NATO’da görevli 3’ü general, 40 Türk subayının iltica başvurusunu kabul etmesi üzerine Ankara, Alman vekillerin İncirlik ziyaretini engellemesine Alman hükümetinden sert tepki geldi.

Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü ziyaretini reddetmesine üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Ürdün’ü alternatif olarak düşünebiliriz” dedi.

Berlin’deki parti toplantısında Ankara’nın tavrını ‘hoş olmayan bir karar’ olduğunu belirten Merkel, bunun Türkiye’ye çeşitli kanallar aracılığıyla iletildiğini belirtti. Türk hükümeti ile müzakerelerin sürdürüleceğini kaydeden Merkel, paralel olarak de İncirlik’e alternatif arandığını belirtti.

Ürdün olabilir

Alman askerlerinin konuşlandırılabileceği alternatif bölgelerden birinin Ürdün olabileceğini kaydeden Merkel, “Alman Ordusu bir parlamento ordusudur. Bu nedenle bizim vekillerimizin askerlerin konuşlandırıldığı yerlere giriş izninin olması kesinlikle gereklidir” diye konuştu.

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Seibert ise Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’ne girişine izin verilmemesini ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.

Seibert yaptığı açıklamada, “Ankara nezdinde girişimlerimiz sürecek, fakat ayın zamanda İncirlik yerine alternatiflere de bakmalıyız. Alternatif lokasyon arayışında olacağız” dedi.

Çekilmek için hazırlıklara başlanmalı

Ziyaretin son anda engellenmesine en sert tepki de Federal Meclis’teki Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich’den geldi. AFP’ye konuşan SPD’li politikacı Hellmich “Bu durumda daha farklı neler yapmalıyız diye düşünmeliyiz. Alman askerlerini İncirlik’ten çekilmek için hazırlıklara başlamalı” dedi.

NATO üyesi mi değil mi?

Merkel’in partisi CDU cephesinden de Türkiye’ye sert tepkiler gelmeye başladı. CDU’lu politikacı Henning Otte Türkiye’nin artık bir NATO üyesi olup olmadığına karar vermesi gerektiğini söyledi. Federal Savunma Bakanı’na da çağrı yapan Otte “Acil olarak İncirlik yerine alternatifler devreye sokulmalı” dedi.

Alternatiflere bakılıyor

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff da DAİŞ ile mücadelede İncirlik üssünün en uygun yer olduğunu ancak bu konuda Almanya’nın Ürdün, Güney Kıbrıs ve Kuveyt’te alternatif yerler baktığını kaydetti.

Bu konuda incelemelerin devam edeceğini belirten Flosdorff, “Kimse hızlı ve acil önlemler almayı planlamıyor” diye konuştu.

İncirlik Üssü’nde bulunan Alman askerleri Tornado tipi keşif uçaklarıyla uluslararası DAİŞ ile mücadele koalisyonuna destek veriyor. Şu anda üste 260’ya yakın Alman askeri görev yapıyor. Almanya İncirlik üssüne alternatif olarak Kıbrıs ve Ürdün’ü düşünüyor.  

BERLİN1059

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA