Schulz’un 3. yenilgisi

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin kalesi olarak bilinen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde yapılan seçimleri Hristiyan Demokratlar kazandı.

16 Mayıs 2017 Salı | Dünya

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin kalesi olarak bilinen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde yapılan seçimleri Hristiyan Demokratlar kazandı. AfD yüzde 7.8’lik oy oranıyla meclise girerken, Sol Parti yüzde 5’lik seçim barajına takılarak meclis dışında kaldı.

Martin Schulz liderliğindeki SPD, bu yıl yapılan üçüncü eyalet seçiminden de Merkel’in partisine karşı yenilgiyle ayrıldı. 

Yaklaşık 18 milyonluk nüfusuyla Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan NRW’de yapılan eyalet parlamentosu seçimlerini,  CDU kazandı. SPD, kısa süre öncesinde yapılan Saarland ve Schleswig Holstein eyalet seçimlerinin ardından Schulz liderliğinde üçüncü yenilgisini aldı. 

13 milyon seçmenin bulunduğu NRW’de seçimlere 31 parti katıldı. İki bin dolayında aday 181 üyeli eyalet parlamentosuna girmek için yarıştı.

Sol Parti Meclis dışı

Katılımın yüzde 66 düzeyinde gerçekleştiği seçimlerde CDU oyların yüzde 34.2’ünü alarak birinci parti oldu. SPD ise, 2012’ye göre 10 puanı aşan kayıp yaşadı ve yüzde 30.6 oy oranıyla ikinciliğe düşerek iktidarı kaybetti. FDP yüzde 11.8, AfD yüzde 7.8, Yeşiller yüzde 6.1 oranında oy aldı.

Sol Parti ise yüzde 4.9’da kaldı ve seçim barajına takılarak meclis dışında kaldı.

NRW’de tarihinin en kötü sonucunu alan SPD’li eyalet başbakanı Hannelore Kraft, seçim sonuçlarının ortaya çıkması üzerine alınan yenilginin sorumluluğunu üstlenerek, SPD’nin eyalet başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Berivan Meclis’te

Bu arada İbrahim Yetim, Serdar Yüksel, Volkan Baran (SPD) ile Yeşillerden Kürt vekil Berivan Aymaz Meclis’e girmeye hak kazandı.


 KÖLN569

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA