Saloz’un Mavalı Almanya’da

İzmir Yeni Kapı tiyatrosu oyuncuları, Alman yazar Peter Weiss’in yazdığı, Can Yücel tarafından Türkçe’ye çevrilen ‘Saloz’un Mavalı’ adlı oyunu Almanya’nın Kiel ve Hamburg kentlerinde sahneledi.

16 Mayıs 2017 Salı | Kültür-Sanat

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


İzmir Yeni Kapı tiyatrosu oyuncuları, Alman yazar Peter Weiss’in yazdığı, Can Yücel tarafından Türkçe’ye çevrilen ‘Saloz’un Mavalı’ adlı oyunu Almanya’nın Kiel ve Hamburg kentlerinde sahneledi. AvEG-Kon tarafından organize edilen tiyatro etkinliğinin geliri ise cezaevindeki tutsakların ihtiyaçları için kullanılacak. 

İzmir Yeni Kapı tiyatrosu, Erdoğan hükümetinin KHK’ları ardından Ayışığı Sanat Merkezi ile beraber kapısına kilit vurulup mühürlenmişti. Tiyatro, oyunlarını Avrupa’nın değişik kentlerinde sürdürüyor. Son durakları ise Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) organize ettiği gösterimler için Almanya’nın Hamburg ve Kiel kentleri oldu.

Hamburg’daki gösterim öncesinde kısa bir konuşma yapan AvEG-Kon temsilcisi Ali Kar, Yeni Kapı Tiyatrosu’nun muhalif kimliğinden dolayı kapatıldığını belirterek, AKP iktidarının emekten yana olan her şeye düşman olduğu gibi kültür ve sanata da düşman olduğunu vurguladı. 

Türkiye’de yasaklanmıştı

Yeni Kapı Tiyatrosu oyuncuları Nazlı Masatçı, Medine Çam ve Mehmet Küçükgünaydın tarafından sahnelenen oyunda Portekiz’in diktatörü Salazar’ın Afrika’da sömürgeleştirdiği Angola halkına karşı estirdiği terör dile getiriliyor. Diktatör Salazar, bu ülkeleri sömürgeleştirdiği yetmiyormuş gibi ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerine el koyuyor ve hiç de yabancısı olmadığımız ‘tek ülke, tek vatan’ söylemleriyle Angola ve diğer sömürge ülkelerde yaşayanlara adeta kan kusturuyor. ‘Saloz’un Mavalı‘ Türkiye’de askeri darbeler döneminde de yasaklanan bir oyundu. 

Nuriye ve Semih’e adandı

Oyunun bitiminden sonra kısa bir konuşma yapan Mehmet Küçükgünaydın, Salazar’ın gölgesinin bugün de var olduğunu belirterek AKP iktidarı döneminde yapılan haksızlık ve adaletsizliklerin kendilerine bol bol malzeme verdiğini söyledi. Sergiledikleri oyunu KHK’lere karşı Ankara’da açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ithaf ettiklerini belirten Küçükgünaydın, böyle bir imkanı sundukları için AvEG-Kon ve Mut Tiyatrosu’nun kurucusu ve genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay’a teşekkür ettiklerini de söyledi. 

“Baskı ve zulmün olduğu yerde direnişin de kaçınılmaz olacağını” söyleyen oyunculardan Nazlı Masatçı da kendilerini yalnız bırakmayan duyarlı çevrelere ve tiyatroseverlere teşekkür etti.893

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA