Fuhuş çetesine AKP himayesi

Yakın tarihte kadın intiharlarıyla ismi anılan Batman, son zamanlarda ise cinsel istismar vakalarıyla gündemde. Kentte 14 yaşındaki G.’nin ve onlarca çocuğun cinsel istismara ve fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. Soruşturmaya ise gizlilik kararı getirildi.

16 Mayıs 2017 Salı | Kadın

Yakın tarihte kadın intiharlarıyla ismi anılan Batman, son zamanlarda ise cinsel istismar vakalarıyla gündemde. Kentte 14 yaşındaki G.’nin ve onlarca çocuğun cinsel istismara ve  fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. Soruşturmaya ise gizlilik kararı getirildi. 

İbarelerin AKP’lileri ve AKP’nin kadın politikalarına işaret ettiği olay, kentte bir çocuk fuhuşu çetesinin varlığını ortaya çıkardı. Yaşananlar adeta bir ikinci N.Ç. vakası olarak nitelendiriliyor. Bölgedeki kadın kurumları ise AKP-polis işbirliğine dikkat çekerek tepki gösterdi. Açılan soruşturmaya gizlilik kararı getirildi. 

Ne olmuştu?

Koruma altına alınan G.’nin ifadesiyle, Batman’da aylardır onlarca çocuğu fuhuşa zorlayan bir çetenin olduğu, AKP’ye yakınlığıyla bilinen muhtar Abdulkadir T.’nin de aralarında bulunduğu yüzlerce erkeğin fail olduğu öğrenildi.

14 yaşındaki G. aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı ve çalıştığı bir gün bayıltılarak cinsel istismara maruz bırakıldı. Uyandığında kendini tanımadığı bir yerde bulan ve durumu kimseye anlatamayan G., o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismar, karın ağrısı şikayetiyle annesi tarafından götürüldüğü hastanede ortaya çıktı. Cinsel istismar sonucu gebelik oluştuğu öğrenilen çocuk, savcılığa verdiği ifadede, kendisine yaşatılanları aktardı. 

Soruşturmaya gizlilik kararı

Olayın yankıları sürerken, kefaletle serbest bırakıldığı ya da ifade dahi vermediği iddia edilen 30’u aşkın kişinin kentte bulunan iş insanı, esnaf ve AKP’ye yakın isimler olduğu belirtiliyor. Basında daha önce 18 Nisan tarihinde geçen ‘ilk duruşma görüldü’ haberinin aksine, aslında davanın görülmediği ve olayın henüz soruşturma aşamasında olduğu öğrenildi. 

Kefaletle serbest bırakılanlar kim?

Dosyaya gizlilik kararı getirildi, ancak suça ortak olan pek çok ismin ifadesinin dahi alınmaması ve alınanların ise serbest bırakılması iddiası soru işaretlerine neden oluyor. Kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilenlerin ekonomik olarak güçlü ya da AKP’yle ilişkili insanlardan oluştuğu öne sürülüyor. Faillerin suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği, esnaf ve iş insanlarının birbirini korumaya çalıştığı da iddialar arasında.

Çocukları fuhuşa zorlayan Yıldız Ç.’nin de kendisini özelikle M. adında bir kadının yönlendirdiği öne sürülüyor. Yıldız’ın 6 çocuğu olduğu ve iki erkek çocuğundan birinin uzman çavuş, diğerinin ise özel harp dairesinde polis olduğu iddia ediliyor.

Yurtsever aileler hedefte

Bu isimlerin özellikle yurtsever ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yönelmesi de, faillerin AKP-devlet yapılarıyla işbirliği içinde olduğuna işaret ediyor. Bu çetenin, aynı zamanda kentte var olan uyuşturucu çetesi ile de bağlantı içersinde olduğu iddialar arasında. Bazı kız çocuklarının ise kaçırılarak bu fuhuşa zorlanması da bir ailenin HDP’ye yardım için başvurmasıyla ortaya çıkmıştı.

Tevgera Jinên Azad (TJA), DBP Kadın Meclisi ve DTK Kadın Komisyonu ise yaptıkları açıklamalarla, ikinci N.Ç davası olarak tanımlanan bu olayının son bir yıldır bölgede yürütülen sıkıyönetim gerçeği ile bağlantılı olduğunu vurguluyor. Kadınlar istismarcıların korunduğu, kefaletle salıverildiği, dosyanın gizlenerek adeta toplumdan kaçırılmak istendiği bu durumda AKP ve polis işbirliğini işaret ediyor.

Karşılarında duracağız

Konuya ilişkin Şûjin’e konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonundan Derya Arslan da, yaşları çok küçük olmasına rağmen, yurtsever kürt ailelerin bulunduğu mahallelerde çocukların sistematik olarak fuhuşa zorlandığını tespit ettiklerini ifade etti. Bu durum için ciddi bir kamuoyu oluşması gerektiğine vurgu yapan Arslan, kadınlara “olaya karşı sessiz kalmama”  çağrısı yaptı. Yaşananlara karşı halk cephesinde yaşanılan sessizliğin rahatsız edici olduğunu ifade eden Arslan, olayın üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini ve karşılarında duracaklarını belirtti.  


TJA eyleme çağırdı

TJA tecavüze, tecavüzcülere ve aklayanlara karşı 17 Mayıs’ta eyleme çağırdı. Batman’da 14 yaşındaki “G.”ye tecavüz olayına ilişkin yazılı bir açıklama yapan TJA,  bu tecavüz olayı, “sistematik tecavüz ve fuhuş organizasyonu ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir” dedi.

Gizlilik kararı ile olayın üstünün örtülmek istendiğine dikkat çeken TJA, yargının tecavüzcüleri kefaletle serbest bırakma kararına itiraz etmek için, 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz… Tecavüz Satın Alınamaz’ sloganı ile Batman’ da bir protesto eylemi gerçekleştirecek.


ŞİLAN ÖZHAN / ŞUJIN / BATMAN

683

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA