Annelerin mesajı net: Biz kazanacağız

Anneler Günü etkinliğinde bir araya gelen Kürdistanlı kadınlar, Kürt halkına yönelik baskı ve saldırıların mücadelelerini engelleyemeceği mesajını verdi.

16 Mayıs 2017 Salı | Kadın

Anneler Günü etkinliğinde bir araya gelen Kürdistanlı kadınlar, Kürt halkına yönelik baskı ve saldırıların mücadelelerini engelleyemeceği mesajını verdi. 

Almanya’nın Hildesheim kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi Kadın Komisyonu’nun düzenlediği etkinlik, Kürdistan ve devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı. DKTM Eşbaşkanı Hayat Donma “Tüm şehitler ve tutsaklar başta olmak üzere tüm Kürdistanlı annelerin gününü kutluyorum” dedi.

Etkinliğe katılan kadınlar da yaptıkları konuşmalarla duygularını ifade etti. Hediye Deniz, Cizre’de evladının cenazesini buzdolabında bekletmek zorunda kalan annenin acısına dikkat çekerek, “ Biz evlatlarımızı buz dolaplarında görmek için anne olmadık” dedi. 

‘Bu halkı durduramazlar’

Hatice Gönen Türk devletine seslenerek, “Biz artık betonu kırdık, bizi yolumuzdan durduramazlar. İster televizyonları kapatsınlar, köy ile şehirleri yıksınlar... Bu halkı durduramazlar” diye konuştu.

Çeçi Donma ise “Kürt kadınının direnişi bütün dünya artık biliyor ve seslerini de duyacaklar. Başımızı eğmeyeceğiz ve her zaman kazanacağız” ifadelerini kullandı. 

Rabia Kaplan, “Bir Alevi kadını olarak bütün annelerin gününü kutluyorum. Analar artık ağlamasın ve barış olsun” dileklerini dile getirdi. 

Televizyonların kapatılmasına tepki gösteren Nesrin Dik, “Gerçekleri karartamazsınız” dedi. 

‘Kürtler köleliği kabul etmeyecek’

Özgürlük için mücadele edenleri selamlayan Sabire Dik ise şöyle konuştu: “Öncelikle özgürlüğü savunanların, hayatını bu direnişte yitirenlerin, hapislerde mücadele edenlerin annelerinin gününü kutluyorum. Özelikle Başkan Apo, Nusaybin’dekiler, Cizre’dekiler, Sur’dakiler, Şengal’dekiler, Kobanê’dekiler ve tüm özgürlük için direnenlerin gününü kutluyorum. Ne olursa olsun işgalcı Türk devleti kaybedecektir. Erdoğan şunu iyi bil: Sen kazanamayacaksın. Aklını başına koy! Kürtler köleliği kabul etmiyorlar ve uyanmışlar, biz kazanacağız. Senden korkmuyoruz ve başımızı eğmeyeceğiz.”

 Etkinlik, annelere dağıtılan çiçekler ardından çekilen halaylarla sona erdi. 

PKAN kadınları 

Orta Anadolu Kürtleri Platformu Almanya Meclisi (PKAN-A) Kadın Komisyonu ise Almanya’nın Hanau kentinde Anneler Günü’nü kutladı. Şehitler için yapılan saygı duruşu ardından konuşan PKAN-A Kadın Komisyonu Sözcüsü Sultan Dağ ve Hanau PKAN Meclis Eşbaşkanı Güllü Şahbaz ise annelerin gününü kutladı. 

Freiburg Demokratik Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen Nuda Kadın Meclisi 1. Olağan Kongresi’ne yüzü aşkın kadın katıldı. Bir yıllık faaliyet değerlendirmesi ardından yapılan seçimde 26 kadından oluşan meclis yapısı ve iki sözcü yeni dönem yapısı olarak belirlendi.  Katılımcı kadınlara Anneler Günü vesilesiyle gül dağıtıldı. 

FADIL DONMA/HILDESHEIM / Y.Ö. POLİTİKA/HANAU 


532

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA