Güney’de Türk kontrolü

Güney Kürdistan'da KDP bölgesinde askeri ve istihbari hareketliliğini arttıran Türk devletinin Amediyê bölgesinde kontrol noktaları kurarak kimlik kontrolü yaptığı bildirildi.

15 Mayıs 2017 Pazartesi | Haber

YNK Duhok Sorumlusu Yardımcısı Eli Mistefa, Türk ordusunun Berwarê Bala mıntıkasında kontrol noktası kurarak bölgeden geçiş yapan yurttaşların kimliklerini kontrol ettiğini açıkladı. 

SNN haber sitesine konuşan YNK Duhok Sorumlusu Yardımcısı Eli Mistefa, şunları söyledi: "Bamernê'de 50'den fazla Türk tankı ve zırhlı aracı var. Bamernê asker takviyesi için kullanılıyor. Kanîmasî'de de bin 500'den fazla Türk askeri var. Kanîmasî üssü de diğer askeri üslere personel dağıtımının yapıldığı bir yer olarak kullanılıyor. Berwarê Bala mıntıkasında kontrol noktası kurarak bölgeden geçiş yapan yurttaşların kimliklerini kontrol ediyor." diye konuştu.

Yerel kaynaklar da Türk devletinin Güney Kürdistan'da bulunan askeri üslerinde son günlerde yoğun hareketlilik yaşandığını belirtiyor.

Türk devleti, 1992 yılında KDP ile yaptığı işbirliği sonucu Duhok-Zaxo-Hewlêr hattında kurduğu istihbarat kamplarını, 1997 yılında askeri kamplara dönüşdürmüştü.Türkiye'nin Bamernê, Şeladizê, Batufa, Kanimasi, Kiribî, Sinekê, Sirî, Kubkê, Kumri, Koxê Spî, Serê Zêr, Geliyê Zaxo ve Amediyê’de askeri üsleri bulunuyor. Ayrıca Hewlêr ve Duhok’ta MİT’in şubelerinin olduğu biliniyor.

Diğer yandan Hewlêr yakınlarında olan Harir bölgesindeki eski askeri havaalanının yeniden üs olarak kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.  


Gazeteci Özgür Güney’i terk etti

Türk devletinin KDP’den teslim edilmesini istediği Gazeteci Cihan Özgür, teslim edilme tehdidinden dolayı Güney Kürdistan’ı terk etmek zorunda kaldı.

Türk devleti ile KDP arasında ilişkilerin derinleşmesinden sonra Güney Kürdistan’da gazetecilik yapma koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Son iki yıldır KDP tarafından Güney Kürdistanlı bazı gazeteciler katledilirken birçok yerde baskı, haber yapma engeli, asayiş tarafından tehdit ve işkenceye maruz kalma vakalarında artış yaşanıyor. Kuzey Kürdistan’dan Türk devletinin baskısı ve tutuklama tehdidine karşı Güney Kürdistan’a gelen gazeteciler ise KDP tarafından Türk devletine teslim edilme riskiyle karşı karşıya.

Son dönemlerde Türk devletinin bazı Kuzey Kürdistanlı gazetecilerin isimlerini KDP’ye vererek, iadesini istedi. İstenilen isimler arasında bir dönem Medya Savunma Alanları’nda ve Güney Kürdistan’da gazetecilik yapan Cihan Özgür (Hidayet Orman) de var.

Özgür, Güney Kürdistan’da gazetecilik yaptığı sürede defalarca KDP asayişi ve istihbaratınca engellendi, tehditlere maruz kaldı. Türk devleti tarafından KDP’den istenilen gazetecilerin arasında ismi olduğunu öğrenen Gazeteci Özgür, Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu.


ANF/DUHOK


1379

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA