Herkesin bilip sustuğu fuhuş skandalı

14 yaşındaki G.’nin cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve ardından aylardır sistematik olarak fuhuşa zorlandığı Êlîh’te, onlarca çocuğu fuhuşa sürükleyen bir çetenin olduğu, yüzlerce erkeğin fail olduğu ve birçok kişinin olayı bilmesine rağmen sustuğu belirtildi.

13 Mayıs 2017 Cumartesi | Kadın

Êlîh’te 14 yaşındaki G.'nin çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve ardından aylarca sistematik olarak fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. Gazete Şûjin'in haberine göre, açılan davaya gizlilik kararı getirilirken, çocuğun ifadesi Êlîh’te onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığı, yüzlerce erkeğin fail olduğu ve birçok ismin bilmesine rağmen olayı gizlemeye çalıştığını ortaya çıkardı.

Êlîh’te 14 yaşındaki G. isimli çocuk, aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı. Ancak G. kuaförde çalıştığı sırada bir gün içtiği ayrandan sonra bayıldı. Çocuk uyandığında kendini kanlar içinde ve tanımadığı bir yerde buldu. Durumu kimseye anlatamayan G., o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismarın, çocukta gebelik oluşmasıyla ortaya çıktığı belirtildi.

3 kişi tutuklandı

İfadesi alınan G., kendisini sürekli uyuttuklarını, her seferinde farklı bir yerde uyandığını ve çok sayıda erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldığını söyledi. G.’nin verdiği ifade doğrultusunda, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A. ile Êlîh’te AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar Abdulkadir T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlk duruşma 18 Nisan günü Batman Adliyesi’nde görüldü.

Dosyaya gizlilik kararı

Maruz bırakıldığı cinsel istismar pek çok kişi tarafından bilinen ve gizlenen G. ise, ifadesinin ardından Sosyal Hizmetler Kurumu’na gönderilerek koruma altına alındı. Mahkeme tarafından dosyaya gizlilik kararı getirildi.

Kefaletle serbest bırakıldıkları iddiası

Olaya dair 30’a yakın kişinin gözaltına alınarak ifadelerinin alındığı öğrenildi. Êlîh’te onlarca kişinin çocuğun fuhuşa zorlanmasına ortak olduğu ve cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenilirken, gözaltına alınan pek çok erkeğin de "Kentin tanınmış isimleri olduğu için" kefaletle serbest bırakıldığı iddialar arasında yer alıyor. Kefaletle serbest bırakılanların kentin tanınan ve paralı nüfusundan insanlar olduğu belirtildi.

Özellikle belli mahalleler hedef

G.’nin yaşadıklarının ardından Êlîh’te çok sayıda çocuğun fuhuşa zorlanarak cinsel istismara maruz bırakıldığı öğrenildi. Bu kişilerin özellikle politik ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yöneldiği de dikkat çekti. Yıldız Ç.’nin eşi Sabri Ç. ile Cudi, Bağlar, Çamlıtepe mahalleleri ve merkez mahallelerde farklı zamanlarda açtığı kuaförlerde çocukları fuhuşa zorladığı ve organize ettiği iddia edildi.

Organize fuhuş çetesi

Yıldız Ç. tarafından en büyüğünün 17 yaşında olduğu öğrenilen onlarca kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığı öne sürülürken, kuaförler dışında bazı kafelerin ve evlerin de kullanıldığı öğrenildi. Kentte çocukların cinsel istismara uğradığı onlarca ev olduğu ve Batman Bölge Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu çevrede bir evin de fuhuş için tutulduğu öğrenildi.

Öte yandan bazı kız çocuklarının ise kaçırılarak bu fuhuşa zorlandığı öne sürüldü. Bu durum, bir ailenin HDP’ye yardım için başvurmasıyla ortaya çıktı. Ayrıca Yıldız Ç.’nin istismar edilen çocukları çektiği videolarla tehdit ettiği ve bu videoları Avrupa’ya tanesini 14 bin TL’den sattığı da iddia edildi.

Kente hakim olan bu çetenin aynı zamanda yine Êlîh’te var olan uyuşturucu çetesi ile de bağlantılı olduğu ve bu çocukların uyuşturucuya alıştırılarak kendilerine bağımlı hale getirilmenin amaçlandığı öne sürüldü.

Basında yer almaması dikkat çekici

Yapılan araştırmada, çocukların ailelerinin durumu gizli tutmaya çalıştığı öğrenildi. Ailelerin kendilerini korumaya çalıştıkları gözlemlenirken, çetenin ortaya çıkmasını sağlayan G.’nin ailesinin de hiçbir eşyasını almadan evini terk ettiği gelen bilgiler arasında. Durumun kentte birçok kişi tarafından bilinmesine rağmen tepki oluşmaması, basına yansımaması ve yalnızca 3 kişinin tutuklanması da ayrıca dikkat çekiyor.

Kent kör, sağır ve dilsiz

Êlîh’in yerel gazetesi Sonsöz gazetesinden Hatice Türkan ise, bu duruma sessiz kalmayarak yaşananları 7 Mayıs’ta köşesine taşıdı. Yazısında hiçbir dernek ve sendikalarından, siyasi parti ya da kadın çalışmalarından olayla ilgili bir açıklama olmadığını öne süren Türkan, “Batman adeta kör, sağır ve dilsizi oynadı. Fakat biz ‘Toplum ne kadar güçlü bir ses çıkarırsa bu tür olayların ardı arkası da o kadar hızlı kesilebilir’ mesajı vermek istedik. Baro ve kadın derneklerine yönelik eleştirileri makalemize taşıdık. Fakat kaleme aldığımız yazılardan sonra baronun konuyla ilgili detaylı bir açıklamanın bize yapmasını beklerken, ne yazık ki baronun istismar olayları karşısındaki savunma ve bize karşı suçlamalarını son yaşanan çocuk istismarı ile ilgili tek satır bile yazmayan başka bir gazetenin sayfalarından okuduk” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Konuyla ilgili birçok iddianın yer aldığı kentte, kimsenin bilgi vermiyor olması, olayın gün yüzüne çıkmasını da zorlaştırıyor. 


HABER MERKEZİ


922

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA