Çarşema Sor kutlandı

Êzîdîlerin bayramı Çarşema Sor, Almanya’nın Bielefeld kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) kutlandı. Kutlamaya, Êzîdîlerin yanı sıra Alevi ve Müslüman Kürtler de katıldı. Almanya Êzidî Kadın Meclisi Bielefeld Sözcüsü Mecbure Dündar tarafından okunan qewl (dua) ile devam eden etkinliğe Êzîdî kadınlar, ulusal kıyafetleriyle katıldı.

21 Nisan 2017 Cuma | Haber

MURAT MANG / BİELEFELD


Êzîdîlerin bayramı Çarşema Sor, Almanya’nın Bielefeld kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM)  kutlandı. Kutlamaya, Êzîdîlerin yanı sıra Alevi ve Müslüman Kürtler de katıldı. Almanya Êzidî Kadın Meclisi Bielefeld Sözcüsü Mecbure Dündar tarafından okunan qewl (dua) ile devam eden etkinliğe Êzîdî kadınlar, ulusal kıyafetleriyle katıldı. 

Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK) adına Bahar Sansar, "Çarşema Sor başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olmak üzere tüm zindan ve Şengal direnişçilerine, gerillaya ve tüm Kürt halkına kutlu olsun" dedi. 

Bielefeld DKTM Xelef Koyun ise Avrupa’daki Êzîdîler arasındaki örgütsüzlüğe dikkat çekerek, "Biz diasporada yaşayan Êzîdî toplumu, Awazê Çiya müzik grubu kadar toplumumuza faydalı olamadık. Bu bizim için büyük bir eksikliktir. Zerdüşt'den günümüze yani 16. yüzyıldan itibaren kutlanarak bugüne gelen ve yaşamın, doğanın bayramı olan Çarşema Sor, sadece Êzidîlerin değil tüm Kürtlerin hatta Ariyen halklarının bayramıdır" diye konuştu.

Etkinliğe Dergeha Elewiyan OWL ve Êzîdî Gençlik Meclisi de birer mesaj iletti. Aleviler adına gönderilen mesajı Sultan Karakoç okudu. Konuşmalardan sonra Çarşema Sor Bayramı'nın kültürü gereği konuklara yumurta ve peynir dağıtıldı. Ardından kemençe eşliğinde halay çekildi.

Aachen’de piknik

Öte yandan Êzîdîlerin Çarşema Sor Bayramı Aachen’de piknik ile kutlandı. Aachen DKTM ile Deniz Fırat Kadın Meclisi’nin organize ettiği, Haaren Alter Friedhof Parkı’ndaki kutlamaya Êzîdîlerin yanı sıra çok sayıda Kürdistanlı katıldı.
177

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA