Darmstadt DTKM’ye saldırı

Almanya'nın Darmstadt kentinde bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) önceki gece kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt kurumlarına yönelik saldırıların üzerine yeterince gidilmediğini belirterek, "vurdumduymaz yaklaşılıyor" dedi.

21 Nisan 2017 Cuma | Haber

RAMAZAN MARANKOZ / HABER MERKEZİ


Almanya'nın Darmstadt kentinde bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) önceki gece kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt kurumlarına yönelik saldırıların üzerine yeterince gidilmediğini belirterek, "vurdumduymaz yaklaşılıyor" dedi. 

Geçtiğimiz Ocak ayında açılışı yapılan Darmstadt DKTM önceki gece saldırıya uğradı. Derneğin Staudinger Strasse 7, 64293 adresinde bulunan binasının giriş kapısının camı kırıldı. Darmstadt DKTM yakınlarında iş yeri bulunan bir Kürdistanlının haber vermesi üzerine saldırıdan haberdar olan DKTM yöneticileri, dernek binasına gittiklerinde giriş kapısının kırıldığını gördü. Kapının camının manivela yardımıyla kırıldığı belirtilirken, polis dün sabah olay yerinde inceleme yaptı. Kapıdaki hasarın yaklaşık 2 bin Euro olduğu belirtilirken, saldırganların bina içerisine girmediği kaydedildi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliğiyle ilgili somut bir bilgiye ulaşılamazken, DKTM üyesi Kürdistanlılar, Darmstadt’ta bulunan Türk ırkçılardan şüpheleniyor. Polisin, araştırmasını bu yönde yoğunlaştırması bekleniyor. 

Avrupa vurdumduymaz

Avrupa’da Kürt, Alevi ve muhaliflerin dernekleri zaman ırkçıların saldırılarına maruz kalıyor. Saldırılara karşı Avrupa’nın sessiz kaldığı, saldırganların üzerine gitmediği kanısı ise yüksek. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, saldırılara ilişkin ellerindeki tüm bilgi ve belgeleri başta Almanya olmak üzere Avrupa devletleri ile paylaşmalarına rağmen tedbir alınmadığı gibi vurdumduymaz bir tavır sergilendiğini ifade etti. 

Bu tavrın Avrupa'da AKP/Erdoğan iktidarının paralel yapısının oluşmasına fırsat sunduğuna vurgu yapan Koç, Kürt siyasetçilerin de tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Yüksel Koç, "Her ne kadar bireysel olarak tek tük açıklamalar gelse de bunlar yetersiz" dedi. Koç son olarak şu çağrıyı yaptı: "Derneklerine sahip çıkıp, tedbirlerinizi alın. Türkiyeli demokrat, sol ve sosyalist çevrelerin de bu tür saldırılara karşı Kürt halkı ile birlikte hareket etmelerini bekliyoruz."

Son 6 ayda 4 saldırı

Yakın zamanda Almanya'nın Müllheim kentinde bulunan Alevi Kültür Merkezi (AKM), Belçika'nın Brüksel kentinde bulunan Kürt Enstitüsü ve Fransa'nın Nantes kentinde bulunan Engin Sincer DKTM'ye de saldırılar düzenlendi. 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Kürt Enstitüsü'ne 17 Kasım 2016 akşamı saat 21.30 sıralarında bir grup Türk ırkçısı tarafından molotof kokteyli ile saldırı düzenlenmiş, çıkan yangında maddi hasar meydana gelmişti. 

Osmanlı Ocakları

Almanya'nın Köln Müllheim kentindeki AKM'ye Ocak ayının başlarında yapılan saldırıda, giriş kapısına Maraş ve Çorum Katliam'larında olduğu gibi kırmızı çarpı işareti konularak, "Mum söndüren köpekler. Osmanlı Ocakları" diye yazmıştı.

Fransa'nın Nantes kentinde faaliyet yürüten Engin Sincer DKTM binasında 8 Nisan gecesi çıkan yangının itfaiye raporları neticesinde, Alman Nazi faşistlerinin yaptığı gibi kundaklama sonucu olduğu ortaya çıkmıştı.


219

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA