Kürtlere özerklik masada

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibine hazırlattığı 4 aşamalı Suriye planında Kürtlere özerk statü tanınması da var.

21 Nisan 2017 Cuma | Dünya

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye ilişkin 4 aşamadan oluşan yeni bir planı devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni planda Kürt kent ve kasabalarının Kürtler tarafından yönetilmesi de yer alıyor.

4 aşamalı Suriye planı  

Amerikan Associated Press Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye ilişkin 4 aşamadan oluşan yeni bir plan hazırladığını bildirdi. 

Önce DAİŞ yok edilecek

Ajansa konuşan adı açıklanmayan Amerikalı üst düzey yetkiliye dayandırılan habere göre planın ilk aşamasında DAİŞ’i tamamen etkisizleştirmek var. 

Ardından kalıcı ateşkes sağlanacak

Trump’ın Suriye planının 2. aşamasında ise bölgede çatışmaların durmasını sağlayarak Esad rejimi ile muhalifler arasında kalıcı ateşkes sağlamak var. Bu aşamada Trump’un çatışmaların durup giderek normalleşmenin sağlandığı yerleşim yerlerini ABD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin uçakları tarafından havadan korunmasını sağlamak var.

Kürtlere özerk statü verilecek

Yeni planda her bölgenin bölge halkı tarafından yönetilmesi yönünde de yaklaşımlar var. Bu plana göre Sünni bölgeleri Sünniler, Kürt bölgelerini ise Kürtler yönetecek. Ademi merkeziyetçiliğin esas alınacağı yerel yönetimlerin tümünde yöneticiler seçimlerle belirlenecek. Merkezi yönetim ise ilk etapta geçici hükümet tarafından yönetilecek.

Esad’ın görevden çekilmesi hedefleniyor

Geçici yönetimin oluşturulmasının akabinde devreye girecek 3. aşamada Esad’ın geleceğine ilişkin öngörüler var. ABD’nin temel bakış açısından biri Esad’ın yönetimden kendi isteğiyle geri çekilmesi ve Suriye’de iç savaşın bitirilmesine destek vermesi var. Esad’ın yönetimde kalmasının sorunun çözümünü zorlaştıracağı belirtilen planda, Esad’ın kendi isteğiyle yönetimi bırakmaması durumunda iki yeni alternatif devreye girecek. İlk olarak Esad’ın yönetimde yer almasının önü kesilerek seçimlere aday olarak katılması engellenecek. 

Çekilmezse UCM’de yargılanacak 

Buna rağmen Esad yönetimde yer almayı ve seçimlere katılmayı dayatırsa "savaş suçlusu" ilan edilip Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanmasının önü açılacak. Associated Press Ajansı’nda yer alan habere göre Washington, Esad’ın bu plana razı olacağına ve yönetimi devretme konusunda sıkıntı çıkarmayacağına inanıyor. 

Ya ülkeyi terk edecek ya da öldürülecek

Washington bu aşamada Esad’ın sorun çıkarmak yerine Rusya veya İran’a yerleşebileceğini de öngörüyor. Bir diğer olasılık ise Esad’ın muhalifleri tarafından öldürülebileceğine dair öngörüler. Bu sürede Esad’ın tüm planları reddetmesi ve Suriye’yi terketmek istememesi durumunda Baas Partisi içindeki muhalifler tarafından öldürülebileceğine dair bir öngörü de yer alıyor. 

Son aşama: Suriye’de kalıcı barışın sağlanması

Planın 4. aşamasında ise Suriye’de kalıcı barışın ve normalleşmenin sağlanması ile savaşın yaralarının sarılması var. Bu aşamanın ise Rusya ve ABD’nin işbirliğinde yürütüleceği belirtiliyor.

Plan somut ve çözüm üretiyor

Associated Press’te yer alan haberde Trump’ın planının Obama döneminde hazırlanan plandan daha somut olduğu ve çözüm üretmede daha sağlıklı sonuçlar vereceği görüşüne de yer veriliyor. Planın yaşama geçmesinin ABD’ye askeri maliyetinin de yazıldığı ve bu plan için ABD’nin bölgeye ciddi bir güç kaydırmasının gerekli olmadığı da ifade ediliyor.

Plan Rusya ile de görüşüldü

İddiaya göre Trump’ın planı Rusya ile de görüşülmüş. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşerek özellikle Esad’ın yönetim devrinde sorun çıkarmaması ve Suriye’yi terketmesinin istendiği bilgisi de adı geçen haberde yer alıyor. 

Bu planın yaşama geçmesi ve Rusya’nın da desteklemesi durumunda Suriye’deki Rus askeri varlığına ABD’nin karşı çıkmayacağı da belirtiliyor. 


 HABER MERKEZİ


7561

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA