Türkiye denetime alınabilir

Seçim gözlemcisi olarak Kürt kentlerinde referandumu izleyen Almanya Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko, Türkiye'nin Avrupa Konseyi tarafından yeniden denetim sürecine alınabileceğini söyledi.

20 Nisan 2017 Perşembe | Dünya

DÎLAN KARACADAĞ / HABER MERKEZİ


Avrupa Konseyi'nin 16 Nisan anayasa referandumu için Türkiye'ye gönderdiği 23 kişilik heyette yer alan Alman Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko, oy pusulalarının sonradan mühürlendiğine bizzat tanıklık ettiğini belirterek, "referandum adil ve özgür koşullarda yapılmadı" dedi. Hunko referanduma dair nihai raporun ise Türkiye’nin yeniden denetime alınıp alınmayacağına karar verilecek AKPM oturumu öncesinde açıklanacağını söyledi. 

Avrupa Konseyi'nin seçim gözlemcisi Alman Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko referandum günü maruz kaldıkları baskıyı gazetemize anlattı. Hunko, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) Milletvekili Stefan Schennach ile Türk devletinin daveti üzerine gözlemci olarak Amed’in Sur İlçesi ve Mardin'e gittiklerini ancak polislerin engelliyle karşılaştıklarını söyledi. 

Polis yetkisi aştı: Türkiye’de ne işiniz var!

Hunko, Sur’da silahlı polisler tarafından seçim merkezinden çıkarıldıklarını,  Mardin’de ise polislerin kendilerine "Niye Almanya'daki ya da Avusturya'daki seçimleri gözlemlemiyorsunuz, Türkiye'de ne işiniz var!" dediğini aktardı. Polisin gözlem yapılıp yapılmayacağına karar veremeyeceğinin altını çizen Hunko, "Polis yetkisinin dışında hareket ediyordu" dedi. Hunko polisin bu tavrının özel olarak Kuzey Kürdistan kentleri için verilen bir talimattan kaynaklı olabileceğini söyledi. Kürt kentlerindeki oy verme merkezlerinde ağır silahlı resmi polisler ile sivil polislerin çokluğuna işaret eden Hunko, "Devlet karşıtlarını sindirme ve onlara gözdağı verilen bir atmosfer hakimdi. Özellikle savaştan dolayı yerlerinden edilenler oy kullanamadılar" dedi. 

Mühürsüz oylar sonucu değiştirmiş olabilir

Hunko, seçim pusulaların sonradan mühürlendiğine bizzat tanıklık ettiğini belirterek, "Bu bir skandaldır ve acilen bu duruma açıklık getirilmesi gerekir" çağrısı yaptı. Mühürsüz oyların gerçek sayısının henüz bilinmediğini kaydeden Hunko, Yüksek Seçim Kurulu’nun yasaya aykırı biçimde resmi mührü olmayan zarf ve oy pusulalarının geçerli saymasının referandum sonucunu değiştirmiş olabileceğini de vurguladı. 

Seçim gayrimeşru

Anayasa referandumunun "adil ve özgürce yapılmadığının" altını çizen Hunko, 'Hayır'cıların seçim kampanyası boyunca büyük bir ölçüde kısıtlandığını dile getirdi. Hunko, "Binlerce muhalif tutuklandı; basın daha çok hükümet propogandasını yapıyordu ve olağanüstü hal temel haklarını kısıtladı. Bu koşullarda meşru bir seçim mümkün değildir" dedi. 

Rapor AKPM oturumuna yetiştirilecek

Hunko, ay sonunda merkezi Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) Türkiye’nin ele alınacağı bir oturum yapılacağı bilgisini vererek, şunları söyledi:"O zamana kadar raporu tamamlayacağımızı düşünüyorum. Ama her halükarda bu ay Türkiye'nin yeniden denetim mekanizmasına dahil edilmesi konusu da karara bağlanmış olacak. Biliyorsunuz Türkiye 2004 yılında denetim mekanizmasından çıkarılmıştı. Bunun nedeni AKPM’nin Türkiye'deki durumun düzeldiğine yönelik görüşüydü.“ 

Türkiye 13 yıl sonra yeniden denetime alınabilir

AKPM Denetim Komisyonu’nun Mart ayında Türkiye’nin siyasi ve hukuksal planda denetime alınmasını kararlaştırdığını hatırlatan Hunko, kararın Nisan sonunda yapılacak AKPM genel kurul oturumlarında oylanacağını bildirdi. Hunko, şöyle devam etti: "Yani artık hukuk devleti, demokrasi, insan hakları dahil olmak üzere çok daha yoğun bir gözetim söz konusu. Avrupa Konseyi tarihinde ilk kez denetim mekanizmasından çıkarılmış bir ülke yeniden denetime alınmış oluyor. Bu konuyla ilgili karar ay sonunda verilecek ve tabii ki seçim gözlemleriyle ilgili rapor da bu kararda etkili olacak."

AKP’ye yanıt:Hilelerini örtbas edemezler

Hunko, referandum gözlemlerini paylaştığı için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere birçok AKP’li siyasetçi ve yandaş basın tarafından hedef haline getirilmesine de tepki gösterdi. AK gözlemcisi, AKP’nin bu yolla referandum hilesinin üstünü örtmeye ve gözlemcilerin raporlarını boşa çıkarmaya çalıştığını söyledi. İtibarsızlaştırma çabasına ilişkin "amaçları hedef saptırmak" diyen Hunko, referandumda yapılan ihlallerin AKPM ve AGİT raporlarında da yer aldığının altını çizdi. 

PKK 'terörist' değil 

AKP’liler tarafından ‘PKK sempatizanı olmak’la suçladığına dikkat çeken Hunko, PKK’nin AKPM tarafından ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmediğinin altını çizdi. Hunko, bunu eski AKPM üyesi Çavuşoğlu’nun da bildiğini kaydetti. PKK bayraklı fotoğraflarına dair de Hunko şunları söyledi: "Gösterilen fotoğraf, 2014 yılında PKK yasağını protesto amacıyla partimin milletvekilleriyle yaptığım eylemden bir kare. Bizler Kürt örgütlerin sembollerinin kriminalize edilmesine karşıyız. Ayrıca dikkatinizi çekerim, bu fotoğraf Kobanê direnişi zamanında çekildi ve aynı dönemde iktidar partisi Milletvekili Volker Kauder, PKK'ye silah yardımı yapılması talebinde bulunmuştu."

Yasağın kaldırılmasını istiyoruz

Sol Parti'nin dün olduğu gibi bugün de Almanya'daki PKK yasağının kaldırılmasından yana olduğunu kaydeden Hunko, Kürt sorununun barışçıl ve siyasi yöntemlerle çözülmesini istediklerini ifade etti. 


1168

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA