Seçimin tamamı geçersiz

Özellikle mühürsüz oy meselesinin düzeltilmesinin imkansız olduğunu belirten HDP, seçimin iptal edilmesi için başvurdu. HDP, şunu vurguladı: “Bu seçim yapılış süreci itibariyle adil değildir. Anayasal kurallara, seçim hukukun temel ilkelerine uygun gerçekleşmedi, oylama ve sayım işlemi de geçersizdir. Bu seçimin düzeltilmesi imkanı yok. Tek bir yol var seçimin iptal edilmesi.”

20 Nisan 2017 Perşembe | Haber

YSK’ye referandumun iptal başvurusu yapan HDP heyeti, mühürsüz oy kullanımı için “Seçimin tamamını geçersiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekillerinden Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Bedia Özgökçe Ertan ile Ankara İl Örgütü üye ve yöneticilerinden oluşan heyet, Yüksek Seçim Kurulu’na referandum sonuçlarının iptali başvurusunda bulundu. Başvurunun ardından HDP’liler, YSK içinde açıklama yaptı. Burada konuşan Mardin Milletvekilli Mithat Sancar, OHAL cenderesinde, eşitsiz şartlarda, kural ihlali ve hak gasplarının yanı sıra bütün devlet imkanlarının seferber edildiği bir referandum sürecinin yaşandığını belirterek, “Bu kadar adaletsiz bir ortamda sandık güvenliği için de büyük şüpheler vardı. Özellikle Kürt illerinde açık oy ve blok oy kullandığına dair kanıtlar, seçimin geçerliliğini bozdu” dedi.

Düzeltilme ihtimali yok

YSK’nin mühürsüz oy ve zarfları geçerli sayan kararına dikkat çeken Sancar, şunları söyledi: “Bu karar dışarıdan oy kullanmayı ispat etme olanağını kaldırdı. Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur. YSK’nin mühürsüz oy ve zarfların geçerli olacağına dair karar, Kürt illerinde sandık açıldıktan ve sayım başladıktan sonra alındı. Bunun karar olup olmadığını da zaten bilmiyorduk. Sadece YSK’nin internet sitesinde duyuru yapıldı. Oylama diğer illerde devam ederken karar alındı. Bunun çok önemli sonuçları var. Oyları mühürsüz diye kayda geçmek imkan dışı kaldı. Sandıkta görevli kişiler oyları geçersiz kılalım dediklerinde karşılarına YSK’nin duyurusu çıktı. Dışarıdan oy gelmiş mi gelmemiş mi bilmek mümkün olmaktan çıktı. Mühürsüz oy ve zarfların sonradan mühürlendiğine dair de bilgiler var. Bütün bunlar ve daha fazlasını da sayacağımız sebeplerden dolayı mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçeksiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur.”

Bu seçim geçersizdir

Bazı ihlallerin düzeltilebileceğinin ancak YSK’nın mühürsüz oyları geçerli kılan ihlalin düzeltilmesinin mümkün olmadığın söyleyen Sancar, “Mühürsüz oyları tespit etmek imkansızdır. Sayısı ne kadardır tespit edilemez. Bu oyların ne kadarı sahte ne kadarı dışarıdan bunları tespit etme olanağı yok. YSK ‘tespit edemeyiz’ dedi. Tespit edemezseniz bu seçim geçersizdir. 101. madde tartışmaya yer bırakmayan bir kuraldır. Mühürsüz oy ve zarflar kabul edilmez” diye konuştu.

Tek yol var; iptal edilmesi

Sancar, YSK’nın mühürsüz oyların iptal edilmesine dair daha önce aldığı kararları hatırlattı ve “Bu seçim yapılış süreci itibariyle adil değildir. Anayasal kurallara, seçim hukukun temel ilkelerine uygun gerçekleşmedi, oylama ve sayım işlemi de geçersizdir. Bu seçimin düzeltilmesi imkanı yok. Tek bir yol var seçimin iptal edilmesi. Referandumu iptal etmeden bu tartışmalar son bulmayacak” ifadelerini kullandı.

YSK’ye “daha fazla demokrasi kültürünü tahrip etme” çağrısı yapan Sancar, “YSK buna alet olmak istemiyorsa yapacağı tek şey seçimin iptalidir. Eğer bu karar verilmezse 2017 referandumu şaibeli olacaktır” dedi.

Üzerine sistem inşa edilemez

Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan değişiklik sıradan değildir. Bir sistem değişikliğini ön gören anayasal değişikliktir. Bu kadar meşruiyet yokluğuyla bu kadar açık şaibe ve ihlal iddialarıyla sakatlanmış olan bir referandumun sonuçları üzerine bir sistem değişikliği inşa edilemez. Edilse de bu sistem ebediyen şüpheli, tartışmalı ve şaibeli kalacaktır... Türkiye’de böyle bir derin yara açmamak için YSK’ni iptal kararı verilmesidir.”

AKP hükümeti ve Erdoğan’a da çağrı yapan Sancar, “Bu kadar çürük bir temel üzerine bu binayı yapmayın. Gelin yeni bir anayasa süreci başlatın” diye seslendi.

YSK Başkanı’na suç duyurusu

Ayrıca HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP’li hukukçular, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven hakkında da suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusu ardından Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan HDP’li Yıldırım, “YSK Başkanı ve üyeleri, çok açık bir şekilde görevlerine sahip çıkmamış, kendilerini inkar edercesine referanduma gölgeyi kendileri düşürmüştür. Referandumun iptali yönünde bir karar almadıkları sürece, bu referandum toplum vicdanında meşruiyet kazanmayacaktır” dedi. 

Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde mühürsüz oy kullanıldığı için seçimlerin iptal edilmesi kararını hatırlatan Yıldırım, “YSK Başkanı hukuka riayet etmemektedir. YSK Başkanı ihlallere daha sonra yaptığı açıklamalarla da devam etmektedir” diye konuştu. 

1982 anayasasının 35 yıldır meşruiyet bulamadığına dikkat çeken Yıldırım, YSK’nın itirazlar lehine alacağı kararlarla barışa hizmet edeceği ve ülkeye yarar sağlayacağını söyledi. Yıldırım, aksi halde rejim değişikliğine tekabül eden değişikliğin de meşruiyetinin olmayacağını ifade etti.

Yıldırım, “Meclis’i dün sadece 4 saat açık tutmalarının ve apar topar kapatmalarının nedeni de, meşruiyet sorunu olan referandum sonucunun gündeme gelmesini istememeleridir” diye konuştu.

Yıldırım, YSK’nin görevini kötüye kullandığı ve toplumun düzenini bozmaya hizmet edecek kararlara imza attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Yıldırım, yargının ivedilikle gerekli işlemleri yapmasını istedi.  


CHP’den rest: Meclis’ten çekiliriz

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, YSK’nın mühürsüz oy kararına karşı CHP’nin üzerine düşen her şeyi yapacağını, gerekirse Meclis’ten çekileceklerini söyledi.

CHP, şaibeli olarak gördükleri referandumun yenilenmemesi halinde Meclis’ten çekilmeyi tartışacaklarını açıkladı. CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısında sonra yaptığı açıklamada TBMM’den çekilmeyi dahil birçok kararı gündemlerine aldıkların kaydetti. Böke, şöyle dedi: “CHP olarak bu referandumu tanımıyoruz. Sonuç ‘Hayır’ çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü deyince Meclis’ten çekilmek de çalışmaya devam etmek de buna girer.”


ANKARA2301

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA