Buz dağı Kanada’ya oturdu!

Kuzey Kutbu’ndan kopan devasa bir buz dağı Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletine bağlı Ferryland kasabasından görünen bir yerde karaya oturdu.

20 Nisan 2017 Perşembe | Toplum-Yaşam

Kuzey Kutbu’ndan kopan devasa bir buz dağı Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletine bağlı Ferryland kasabasından görünen bir yerde karaya oturdu. 

Kanada CBC televizyonu’nun haberiyle birlikte gözler Kanada’ya çevrildi. Dev buz dağının Ferryland kasabasına yakın bir yerde karaya oturması bölgede yaşayan halkı korkutsa da kısa sürede turistlerin popüler mekanı haline geldi. “Buz dağı vadisi” olarak bilinen bu bölgede eriyen buzulların tekrardan görünmesi bir kez daha küresel ısınmanın ulaştığı boyutu gözler önüne sermiş oldu. 

Her ilkbaharda Kuzey Kutbu’ndan kopan buz blokları aşağı doğru sürükleniyor. Buzdağları genelde denizin altındaki buzlara kitleniyor ve ilkbaharın sonu ya da yazın başına kadar aynı noktada kalabiliyor. Ferryland belediye başkanı Adrian Kavanagh yerel basına bu dev buzdağının yerine oturduğunu ve bir süre kalabileceğini söyledi. Bu geniş buzdağı sahil kıyısına yakın bir noktayı kendine mesken edinmiş görünüyor. Buzdağlarının kitlelerinin çoğu suyun altında bulunuyor ve bazen sahile doğru sürüklenirken karaya oturabiliyorlar. Atlas Okyanusu’na bu yıl normalden daha fazla sayıda buz dağı iniyor.

Eyalet sahillerindeki dağınık birçok adanın iki katı büyüklüğündeki buzdağının ne olacağını söylemek için erken olduğunu kaydeden Kanada Sahil Güvenliği Buz Operasyonları Şefi Dan Frampton, “Sahilleri tehdit eder boyuta geldiğinde, kırma operasyonu da dahil birtakım önlemler alınacak. Ancak şu an bu tür bir tehlike yok” dedi. Buzdağının bölgede en az 10 ay kadar tehlikesiz pozisyonda kalabileceğini tahmin ettiklerini belirten Frampton, “Bu bizim için de ilk ve önemli deneyim olacak” diye konuştu. 


 FERRYLAND


746

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA