Kadınların Hayır’ı bitmedi

“Kadınların Hayır’ı biter mi sandın” sloganıyla Kadıköy’e akın eden binlerce kadın, meşru olmayan referandum sonuçlarına karşı isyan bayrağını açtı. Tek adam rejimine izin vermeyeceklerini vurgulayan kadınlar, Hayır’larına meydanlarda sahip çıkmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.

20 Nisan 2017 Perşembe | Kadın

‘Kadınlar Birlikte ‘Hayır’ Diyor’ kampanyasını yürüten kadınların çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar referandum sonuçlarını protesto etti. ‘Kadınların hayırı bitmez’ sloganıyla Kalkedon Meydanına yürüyen kadınlar, yol ‘Hayır itaat etmiyoruz”, “Hayır kazandık” sloganları atarak YSK’nin aldığı karara tepki gösterdi.

Ülke tek adamın arzularına hapsedilmek isteniyor

‘Kadınların #Hayır’ı Biter mi Sandın?’ başlıklı açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim okudu. Oldu bittiye getirilen referandum sonuçlarıyla kadınların özgürlüklerini daha da sınırlandırmak isteneceğine dikkat çeken Ataselim, “Biz bunu kabul etmiyoruz; Hayır! Sonuçlarla ilgili tartışmalar sürerken, halkın en az yarısının rızasının olmadığı bir anayasa değişikliğinin nihai karar olarak bizlere dayatılmasını asla kabul etmiyoruz” dedi. Yapılan tüm dayatmalara karşı ‘hayır’larına sahip çıkarak mücadeleyi büyüttüklerini hatırlatan Ataselim, bugün de yeni bir dayatmayla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Baskı ve zorla, şaibeyle sürdürülen bir referandum sürecinin sonunda ülkenin tamamı tek bir adamın arzularına hapsedilmek istendiğine işaret eden Ataselim, “Bunun kadın cinayetlerine, istismara, tacize, tecavüze, erkek egemenliğine, eşitsizliğe karşı mücadele eden biz kadınlar için ne anlama geldiğini biliyoruz. Ama hayır. Kabul etmiyoruz, buna rızamız yok. Her ne olursa biliyoruz ki, biz kazandık ve susmayacağız” diye konuştu.

 ‘Hayır’larımıza sahip çıkacağız

Kadın iradesini hiçe sayan zihniyete geçit vermeyeceklerini bir kez daha vurgulayan Ataselim, “Hayatlarımızı, emeklerimizi, bedenlerimizi, kararlarımızı çalmaya çalışmalarına; kararlarımızı görmezden, duymazdan gelmelerine, ‘hayır’larımızı evet olarak anlamalarına izin vermeye hiç niyetimiz yok! Biliyoruz, birlikte güçlüyüz. Okulda, evde, iş yerinde, sokakta mücadelemizle, dayanışmamızla ‘hayır’larımıza sahip çıkacağız” dedi.

Polis helikopterinin etraflarında dolaşmasına ıslıklar ve zılgıtlarla tepki gösteren kadınlar, eylemlerini, “YSK hesap verecek” sloganıyla sonlandırdı.

‘Tek adam yaşamlarımız için tehlike’

Ankaralı kadınlar da aynı sloganla Sakarya Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar adına açıklama yapan Latife Demirci Kahya, “Bu kadar yetkinin tek bir adamın elinde toplanması ve onun kanun hükmünde kararname yetkisiyle biz kadınların hakları ve hayatına dair kararlar alabiliyor olması bizim yaşamlarımız için büyük tehlike oluşturuyor ve biz buna hayır diyoruz” diye konuştu.


İSTANBUL543

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA