Sara Kadın Birliği kongresini yaptı

İsveç’te faaliyet yürüten Kürt kadın meclislerini bünyesinde toplayan Sara Kadın Birliği, Uppsala’da ikinci kongresini gerçekleştirdi.

20 Nisan 2017 Perşembe | Kadın

İsveç’te faaliyet yürüten Kürt kadın meclislerini bünyesinde toplayan Sara Kadın Birliği, Uppsala’da ikinci kongresini gerçekleştirdi. 

Kongreye ülkenin değişik bölgelerinden kadınlar katıldı. Kongre zindanlarda iki ayı aşkındır devam eden açlık grevi direnişçisi kadınlara adandı. 

Kongrenin açılış konuşmasını Sara Kadın Birliği'nin dönem sözcüleri olan Ferah Bozcalı ve Zozan Baranson yaptı. Kongrenin çok önemli bir süreçte yapıldığına dikkat çeken Bozcalı, açığa çıkacak kadın iradesinin önemine vurgu yaptı. 

Kongreye katılan İsveç Sol Parti'den Eva Ezim ve Avrupa Alevi Kadın Birliği'nden Nevin Kamilağaoğlu da başarı mesajlarını ilettiler. 

Xwebûn’da sorumluluk kadınların

Siyasi gündemi değerlendiren Gazeteci Zeynep Erdem de zorlu süreçlerde mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. Erdem, "Ortadoğu'ya yapılan müdahalelerde en çok kadınlar zarar görmüştür ve en çok kadınlar ezilmiştir. Ama hiçbir güç ‘Xwebûn’ (kendi olma) yolunda yürüyen kadınları durduramaz. Kürt kadınları öncülüğünde gelişen özgürlük ideolojisi tüm dünya kadınlarına ulaştırılmalıdır" dedi. 

Kongredeki değerlendirmelerde, Kürt kadınlarının kendileriyle sınırlı olmamaları ve Kürt kadınların mücadelesini İsveç'te yaşayan diğer halklardan kadınlara ulaştırmaları gerektiği belirtildi. Ayrıca Avrupa'da Kürt toplumunun kendini koruması ve kendi değerleriyle yaşaması için sorumluluğun kadınlarda olduğu dile getirildi. 

Kararlar

Tartışılan konular çerçevesinde birtakım kararlar alındı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kadınlara sunduğu Xwebûn felsefesi ışığında hem özgün hem de karma seminer, panel ve eğitimlerin yapılması, aynı zamanda Öcalan'ın özgürlüğü için kadınların hep eylem halinde olması, farklı halkların kadın örgütleriyle ortak mücadele zeminlerinin güçlendirilmesi ve Kürt kadınların örgütlü olmadığı şehirlerde özgün örgütlüklerini sağlaması yönünde karar birliğine varıldı. 

Kongrede Sara Kadın Birliği'nin çalışmalarını yürütecek 11 kişilik yönetim seçildi. 


UPPSALA215

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA