Bir savaş karşıtı gelenek: Ostermarsch

Almanya genelinde barış inisiyatiflerinin yaptığı geleneksel barış ve silahsızlanma temalı Ostermarsch (Paskalya Yürüyüşü), dün ve hafta sonu onlarca kentte gerçekleşti.

19 Nisan 2017 Çarşamba | Toplum-Yaşam

Almanya genelinde barış inisiyatiflerinin yaptığı geleneksel barış ve silahsızlanma temalı Ostermarsch (Paskalya Yürüyüşü), dün ve hafta sonu onlarca kentte gerçekleşti. 

Frankfurt’ta dün yapılan Paskalya Yürüyüşüne Bockenheim, Rödelheim, Bornheim semtlerinden kollar yürüyerek merkezde bulunan Römer meydanında buluştu. 

Katılan onlarca barışsever, çevre örgütleri, sendikalar ve göçmen örgütlerin arasında Kürtler de bu yılki Ostermarsch’ta yerini aldı. Frankfurt-Kobanê Kardeş Şehir Derneği’nin yanı sıra onlarca kurum ve kuruluş stand açtı. 

Römer meydanında yapılan mitingde HDK-A adına konuşan Şengül Tozan, referandum seçimlerinde AKP’nin hilelerine dikkat çekti. Konuşmacılar arasında Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Christine Buchholz da vardı. Çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi, mitingin ana teması olan barış, silahsız ve savaşsız bir dünya için mesajlar verdi. 

Barışseverler Hamburg’da da yürüdü

Almanya’nın Hamburg kentinde bine yakın barış sever ve insan hakları savunucusu ‘Adalet İçin Barış’ sloganı ile Paskalya Yürüyüşü için bir araya geldi. İlk olarak Hamburg St. Georg Kilisesi’nde ‘dünya barışı‘ için duaların okunduğu ayin düzenledi. Kilise temsilcileri de ayine katılanlara barışı temsilen nergisler dağıttı. 

Hamburg Barış İnsiyatifi tarafından düzenlenen geleneksel Paskalya Yürüyüşü’ne Barışseverlerin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve sendikalar da destek sundu. 

‘Barış hemen şimdi’, ‘Adalet için Barış’ pankartları açan aktivistler, DAİŞ eliyle Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen saldırıları kınayan konuşmalar yaptı. Ayrıca Federal hükümetin gittikçe sertleşen mülteci politikalarına da dikkat çekti. Dünyada kapitalistler eliyle kâr uğruna yapılan savaşlarda yüz binlerce insanın öldüğü ve milyonlarca insanın mülteci konumuna düştüğü belirtilen konuşmalarda, insanlığın her zamankinden daha fazla barışa ihtiyacı olduğu vurgulandı. Yürüyüş Alman Sendikalar Birliği binası önünde sona erdi.FRANKFURT/HAMBURG


508

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA