Gülcihan Şimşek: Kadınlar eş yaşam sistemine sahip çıktı

Gerçekleşen referandumda özellikle kadınların eşbaşkanlık, eş yaşam üzerinden kurmak istedikleri sistemi sahiplendiğini belirten Şimşek, verilen mesajı şu sözlerle ifade etti: “Kürt halkı demokratik, özgür Kürdistan’da yaşamımızı kendimiz yaratacağız mesajı verdi. Baskı, inkar, imhayla bizi sindiremezsiniz, OHAL’e sıkıştıramazsınız demiştir.”

19 Nisan 2017 Çarşamba | Kadın

Cumhurbaşkanının yetkilerinin genişletilmesini öngören anayasa değişiminin oylandığı referanduma şaibe bulaştığını dile getiren DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, buna rağmen özellikle Kürt halkının eşbaşkanlık ve eş yaşam sistemlerine sahip çıktığını vurguladı.

Eşit şartlarda bir referandum çalışması yürütülmediğini belirten Şimşek, çıkan sonucun şaibeli olduğunu vurgulayarak, Kürtlerin “Hayır” dediğini, bunun da “Demokratik, özgür Kürdistan’da yaşamımızı kendimiz yaratacağız” mesajı içerdiğini ifade eti.

7 Haziran seçimlerinden sonraki süreçte demokratik bir anayasa oluşturulacak zeminin bırakılmadığına vurgu yapan şimşek, OHAL ile okların Kürt halkına ve kazanımlarına döndüğünü söyledi. 

Eşit şartlarda gerçekleşmedi

OHAL ile birlikte kentlerin abluka altına alındığını ve seçim ortamının Kürdistan’da hiç oluşmadığını söyleyen Şimşek “Halk buluşmalarımız, mitinglerimiz engellenmek istendi, korku, kaygı politikaları ve gözaltılar ile halkın seçim çalışması yapmasının önünü almak istediler. Her ilde yöneticilerimiz tutuklandı, araçlarımıza el konuldu, dağıtılan bildiriler yasaklandı. Eşit şartlarda bir referandum süreci yaşanmadı. Tüm bu zorluklara rağmen sandıktan ‘Hayır’ çıkmıştır. Demokratik işlemeyen bu süreç AKP tarafından bir kazanıma dönüştürülmeye çalışılmıştır. Sandık başkanları müşahitlerimiz ya uygun değil denerek engellenmiş ya da gözaltına alınmıştır. Seçime 2 gün kala 300 kişi Amed’de gözaltına alındı” diye belirtti.

İki buçuk milyon oy ortada yok

Referandumda yaşanan ihlallere dikkat çeken Şimşek, “2,5 milyon oy ortada yok. YSK bunu meşrulaştırmak için sürekli açıklama yapıyor. Bu oylar ortaya çıksa ‘Evet’e ait midir? Tabii ki değil. YSK verdiği kararla üstünü örtmeye çalışıyor. Bu kabul edilemez. YSK’nın görevi demokratik bir şekilde bu ihlalleri gözden geçirip karar vermektir. Yapılan itirazlar var. Bu itirazlar oy pusulalarına, üzerinde ‘Evet’ yazısı olan mühürlere, açık kullanılan oylara dönüktür” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin iradesi Hayır diye yansıdı

Kürtlerin iradelerinin sandığa “Hayır” olarak yansıdığını söyleyen Şimşek, “Sur’dan Cizre’ye, Silopi’den Şırnak’a halk ‘Hayır’ demiştir. Tartışmalar Kürt halkı üzerinden yürütülüyor ama Kürt halkı iradesini ortaya koymuştur. 7 Haziran’da nasıl ortaya koymuşsa, yerel seçimlerde 106 belediye ile ortaya koyduysa bugün de ‘Hayır’ oyunu kullanarak ortaya koymuştur” dedi. 

Kürt halkının önemli bir mesaj verdiğinin altını çizen Şimşek şöyle devam etti: “Kürt halkı demokratik, özgür Kürdistan’da yaşamımızı kendimiz yaratacağız mesajı verdi. Baskı, inkar, imhayla bizi sindiremezsiniz, OHAL’e sıkıştıramazsınız demiştir. Cizre, Sur, Silopi, Lice’de bu mesajı vermiştir. Örneğin Sur’da gerçekleştirilen yıkım politikası cevabını halktan sandıkta görmüştür. Sandıklar taşınmış, kimi seçmenler listeden çıkarılmış buna rağmen yüzde 64 hayır oyu çıkmıştır. Nusaybin’in gösterdiği yüzde 78’lik bir irade göstermiştir ki tüm yıkımlara rağmen ayakta ve kendi yaşamını kendisi oluşturmak istiyor.”

Eş yaşam sistemine sahip çıkıldı

Bu referandumla eşbaşkanlık, eş yaşam üzerinden kurmak istedikleri sistemin sahiplenildiğini belirten Şimşek, AKP’nin Kürt halkının zorla biat etmeyeceğini gördüğünü kaydetti. Şimşek, “Sandığa giden yüzde 83 içinde yüzde 50’si ‘Siz bu ülkeyi keyfinize göre yönetemezsiniz, rejim getiremezsiniz’ demiştir. İradesizleştirilmeye çalışılan kadınlar ‘Hayır’ dediler. Eşbaşkanlık, eş yaşam sistemimiz kadınlar başta olmak üzere sahip çıkıldı. Derhal kayyumları çekmesi gerekiyor AKP hükümetinin. Çünkü halk burada kayyumları istemediğini beyan etmiştir.” değerlendirmesi yaptı.

DBP iradeye sahip çıkacak

DBP’nin halkın ‘Hayır’ oylarıyla gösterdiği iradeye sahip çıkacağını vurgulayan Şimşek, “Hayır sonucu zorla dayatılan yaşam biçimini kabul etmem demektir. Ortaya çıkan iradeye AKP hükümeti saygılı olmalıdır. Biz de halkımızın ortaya koymuş olduğu iradeye sahip çıkarak mücadelemize devam edeceğiz. Hayır kazanmıştır” diye ekledi. 


DİHA/AMED


632

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA