Tutuklu Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu: Kürtlerin soykırıma karşı direniş hakkı var

Almanya'nın talebi üzerine İsveç'ten getirilerek Hamburg cezaevinde tutulan Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu, Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen duruşmada "Kürtler olarak soykırımlara karşı direniş hakkımızı kullanıyoruz" dedi.

18 Nisan 2017 Salı | Haber

Almanya'nın talebi üzerine İsveç'ten getirilerek Hamburg cezaevinde tutulan Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu, Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen duruşmada "Kürtler olarak soykırımlara karşı direniş hakkımızı kullanıyoruz" dedi. 

PKK'nin Stuttgart bölge sorumlusu olduğu iddiasıyla yargılanan Eroğlu, Ocak ayından beri Hamburg’ta tutuklu bulunuyor. Eroğlu duruşmada şunları dile getirdi:"90 yıldır Kürtlere uygulanan bir soykırım gerçeği var. Bu basit bir hak ihlaliymiş gibi ele alınıyor. Bu soykırım politikasına karşı direnmek bütün yasalarda temel insan hakkı olarak ele alınır. Fakat söz konusu Kürtler olunca bu direniş hakkı görmezden geliniyor. Hatta savunma ve direniş hakkını kullanan Kürtler, suçlu olarak görülüyor." 

Savunma hakkım kısıtlanıyor

Verdiği dilekçelerinin reddedildiğini hatırlatan Eroğlu, "Dilekçelerin tümü Kürdistan'daki katliamlarla alakalı. Yani savcılığın ve mahkeme heyetin davanın konusu olmadığı gerekçesiyle reddettiği dilekçeler, tam tersi bu davanın ana karakterini oluşturuyor. Bundan kaynaklı da mahkeme heyeti davayı ele alırken tek taraflı davranmamalıdır. Bu yaklaşım dolaylı yollarla savunma hakkımı kısıtlığı anlamına geliyor. Hukukta savunma hakkı dokunulmazdır, dolayısıyla savunma hakkım kısıtlanmamalıdır" diye konuştu. Heyet Başkanı’nın, mahkemenin bir an evvel bitirilmesini dile getirdiğine dikkat çeken Eroğlu "Bu heyetin kararını verdiğinin işaretidir" dedi.  

Bu heyeti tanıyorum

Davayı izleyen yazar ve Rojbîn Kadın Meclisi üyesi Anja Flach, Zeki Eroğlu'dan önce aynı mahkeme heyeti tarafından diğer Kürt siyasetçilerine (Ali İhsan Kıtay, Mehmet Demir, Hasan Dutar ve Bedrettin Kavak) hapis cezası verdiğine dikkat çekerek, Heyet Başkanı Dr. Klaus Rühle'nin de her davada Kürtlere uygulanan soykırım gerçekliğinin örneklerini dinlediğini söyledi. Flach, "Rühle'nın vicdanı yok. PKK üyesi olarak yargılanan herkesin, ceza alma zorunluluğunu yerine getiriyor. Aynı mantık Nazi döneminde Auschwitz Kampı’nda hakimdi. Ahlak ölçüleri yoktur. Bu vicdansızlığına hukuk pozitivizmi deniliyor. Devlet her zaman haklıdır anlamına geliyor" dedi. 

Flach, vicdanı olan herkesi duruşmalara katılarak dayanışma göstermeye çağırdı. Eroğlu'nun bir sonraki duruşması 24 Nisan'da görülecek. 


HAMBURG


1011

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA