PYD’de 4. Avrupa Kadın Kongresi: Özgürlüğün anahtarı elimizde

Gelsenkirchen’de dördüncüsü gerçekleştirilen PYD Kadın Kongresi’nde konuşan Foza Yusif, kadınlara örgütlülüklerini güçlendirerek, dillerini ve kültürlerini koruma çağrısı yaptı. Kongrede 21 kişiden oluşan PYD Avrupa Kadın yönetimi de seçildi.

18 Nisan 2017 Salı | Kadın

Avrupa’da yaşayan PYD’li kadınlar 4. kongrelerini gerçekleştirdi. Kongreye katılan Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Meclisi Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Foza Yusif, "Özgürlüğün anahtarı kadının elindedir" dedi. 

4. PYD Avrupa Kadın Kongresi, Avrupa genelinde 300’den fazla delegenin katılımıyla Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde gerçekleştirildi. Kongreye Avrupa Kürt Kadın Hareketi üyeleri, Ceni Kürt Kadın Barış Bürosu, çeşitli Arap ve Alman kurumu üyelerinin bulunduğu çok sayıda kişi de katıldı. 

Saygı duruşu ardından Rojava Kadın Hareketi Kongra Star’ın yanı sıra Kürdistan ve Avrupa’dan kadın kurumlarının gönderdiği mesajlar okundu. 

'Örgütlülüğünüzü güçlendirin’

Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Meclisi Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Foza Yusif kongreye katılarak bir konuşma yaptı. Yusif, Ortadoğu ve Kürdistan’da öne çıkan önemli gündemlere değinerek, Kuzey Suriye’nin iki yıldır gerici çete gruplarına ve Baas rejiminin yıkımlarına karşı şiddetli bir savaş yürüttüğünü söyledi. Kürtlerin tarihi bir fırsat ele geçirdiklerine dikkat çeken Yusif, öz güce dayanmanın ve özgürlüğün anahtarının Kürtlerin elinde olduğunu ifade etti. Avrupa’da yaşayan Kürt kadınlarına seslenen Yusif, "Örgütlülüğünüzü güçlendirerek, dilinizi ve kültürünüzü koruyun" dedi. 

'Kürt kadınlarıyla gurur duyuyorum'

Yusif’in ardından bir konuşma yapan Filistinli Ciwana Muhammed, "Bir Arap kadını olarak Kürt kadınları ile gurur duyuyorum. Şu an Kürt kadınları bütün dünyada öncülük rolü oynuyor. Kadınlar bugün kadın savunma güçleri YPJ bünyesinde kendilerini örgütleyip savunuyor” dedi. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına Songül Ömürcan ise yaptığı konuşmada kadın örgütlüğünün önemine ve ulusal birliğin geliştirilmesinde kadının öncülük rolüne değindi. 

Genç kadınlara öncelik verilmeli

Konuşmalar ardından PYD Avrupa Kadın örgütünün yıllık çalışma raporu okunarak değerlendirildi. Yaşanan gelişmeler karşısında kadın çalışmalarının eksik kaldığı özeleştirisi yapılırken, özellikle de Rojava Devrimi karşısında Avrupa’daki çalışmaların yetersiz kaldığı vurgusu yapıldı. Özellikle genç kadınlara yönelik çalışmaların arttırılması gerektiği de kaydedildi. 

Yeni Meclis seçildi 

Kongrede PYD Avrupa Kadın örgütünün yeni yönetimi de seçildi. Delegelerin seçtiği 21 kişilik Meclis aynı zamanda PYD Avrupa kadın yönetimini oluşturuyor. 

Kongrede alınan kararlar

300’ü aşkın delegenin katıldığı kongrede alınan kararlardan bazıları şunlar: 

* Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü  için yapılacak bütün eylem ve etkinliklere aktif katılım sağlanması 

* TJK-E’nin yapacağı bütün çalışmalarda Rojavalı kadınların yer alması 

* Zilan Festivali, 8 Mart, 25 Kasım vesileleriyle yapılacak etkinliklere katılım 

* Örgütlülüğün büyütülmesi, örgütlülüğün olmadığı yerlerde komitelerin oluşturulması 

* Diğer uluslardan olan kadınlarla ilişkilenme

*Diploması çalışmalarını her alanda daha da büyütme.

*  Gençlik çalışmalarının büyütülmesi ve Rojava Genç Kadınlar Konferansı’nın yapılması. 

* Şehit anmalarının gerçekleştirilmesi.


GELSENKIRCHEN689

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA