Fiskaya yıkıma direniyor

Direniş ve birbiriyle dayanışma kimliğiyle bilinen Fiskaya, Amed’in ruhunu betonlara teslim etmek isteyenlere karşı hala tek katlı, bacaları tüten evleriyle yıkıma karşı direniyor: “Burayı bırakmayacağız!”

18 Nisan 2017 Salı | Toplum-Yaşam

Yıllardan beri yıkım tehdidi altında olan Fiskaya Semti, iki mahallesine gelen yıkım kararına karşı direniyor. Şehir merkezinden uzak, dayanışma ile yaşamın örüldüğü Fiskaya halkı, “Burayı bırakmayacağız” diyor.

Amed’de 90’larda köyleri yakıldığı için göç etmek zorunda kalanların yoğun olarak yaşadığı semt Fiskaya. Direniş ve birbiriyle dayanışma kimliğiyle bilinen Fiskaya, Amed’in ruhunu betonlara teslim etmek isteyenlere karşı hala tek katlı, bacaları tüten evleriyle direniyor. Dicle Nehri’ne de yakın olan Fiskaya’nın kendine özgü bir de manzarası var. Yaklaşık 800 evin olduğu bölge yıkım tehdidiyle karşı karşıya.

Sûr’da çatışmalardan sonra hasar alan ilçe için hükümet 25 Mart 2015 tarihinde “Orada bulunan insanları mağdur etmemek” bahanesi ile “Acil kamulaştırma” ilan etmişti. İlanın ardından Sûr’un yüzde 82’si halktan alınarak kamu alanı haline getirildi. Bir yıldan uzun süredir abluka alanında devam eden yıkımda sona gelinirken, yaklaşık 2 ay önce ilçede diğer mahallelerde ve Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya semtinde de “Evlerinizi bir hafta içinde boşaltın” tebligatı gönderildi.

Fiskaya, Dicle ve Ferit Köşk adlı iki mahalleden oluşuyor. Hevsel’le yakınlığı nedeniyle geçim kaynağının büyük bir kısmı hayvancılık ve tarımdan oluşuyor. Özellikle kadınlar bahçelerdeki marul ve diğer ürünlerden kazanç sağlıyor.

Kadınlar yaşamı örüyor

Sûr’u andıran daracık sokakları, her sokak başında olan tandırlardan gelen ekmek kokuları ve ekolojik yaşamla bütünleşmesi ile ün salan Fiskaya, özellikle komünal yaşamı ile dikkat çekiyor. Tandır başında ekmek yapan kadınlar ihtiyacı olan herkese ekmek veriyor. Sokaklarda her an yan yana olan ve komşuluk ilişkileri sıkı olan kadınlar kimin ne yardıma ihtiyacı olursa yetişiyor. Her sabah kendi kapılarının önünü temizleyen kadınların belediye işçilerine bu anlamda çok fazla ihtiyacı olmuyor. Bununla yetinmeyen kadınlar zaman geçirmek için kendi evlerinde bahçe yapıp sebze ekiyor. Her akşamüstü Dicle’nin kokusunu almak için ise yönünü suya çevirerek Dicle kıyısına gelen kadınlar burada sohbet ediyor.

Evlerimizden çıkmayacağız’

Ranta açmak için yıkım kararı verilen semtte yaşayan yurttaşlar, evlerini bırakmayacağını vurguluyor. Fiskaya’lılar TOKİ ve apartman katlarında yaşamak istemiyor. Yıllardan beri aynı tehdit ve şantajlar ile semti bırakmaya zorlandıklarını belirten yurttaşların çoğu, ne kaldıkları evi ne de mahalleyi bırakmayacaklarını söylüyor. Aileler ayrıca yıkım için evleri tespit etmeye gelen ekiplere karşı da “Asla çıkmayacağız, burayı bırakmayız” diyor. 
 DİHABER/AMED


632

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA