Rakka düştü düşecek!

Hüsnü ÇAVUŞ

18 Nisan 2017 Salı | Forum

Suriye’de sürmekte olan savaşın kaderini Rakka belirleyecek. QSD güçlerinin Rakka zaferi, Suriye’de sürmekte olan savaşın da büyük oranda sonuna gelinmesi ve Suriye’den başlayarak Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin de önünün açılması anlamına gelecektir. QSD güçlerinin Rakka’nın merkezine çok yaklaşmış olması, barışçıl çözüm-demokratikleşme yolunun açılmasına da çok yaklaşılmış olması anlamına gelmektedir. KDP-AKP-MHP’nin huzursuzluğu bununla da bağlantılıdır. Çünkü bu üçlü çetenin varlık koşulu kaosa, savaşa ve milliyetçiliğe bağlıdır. Demokratikleşme bu zemini çok zayıflatacak, demokrasi geliştikçe de silinmelerine yol açacak ve Suriye politikaları başarısız olacaktır. Yani ekmek kapıları kapanacaktır. Savaşa bel bağlamaları bu nedenledir. AKP-MHP’nin beslemesi olan katiller sürüsünün Halep rüyalarının büyük yenilgiyle sonuçlanması ve CHP’nin de mecliste desteklediği AKP-MHP’nin işgalci dış politikasının iflas etmesi, Suriye’de çözüm sürecinin başlayacağının da işaretleri olmaktadır. 

Rakka hareketinin zaferle sonuçlanması bu yolu büyük oranda açacak ve sadece Suriye’nin değil, Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin de umudunu yaygınlaştıracaktır. Çetelerin büyük yenilgisinden arta kalanların çırpınışlarının bu yolu kapatması da mümkün olmayacaktır. Bu bağlamda KDP ve TC’nin “Roj Peşmergeleri” isimli devşirmelerden oluşan çeteler eliyle çıkarabilecekleri sorunlarında çok büyük etkisi olmayacak ve giderek Suriye’nin sürekli kriz yaşamasına ilişkin çaba ve umutları da dibe vuracaktır.

Rakka’nın özgürleşmesi ve yeni bir Suriye’nin oluşması, Ortadoğu’da bir demokratikleşme rüzgarı estirecek, özgürlük-adalet ve eşitliğe olan inanç ve umudu büyütecektir. Bu da beraberinde Arap milliyetçiliğini geriletecek, Rojava’da temelleri atılmış olan inançlar ve halklar arası güven ve dayanışma ruhunu daha da geliştirecektir. Yani ulus devlet karşısında demokratik ulus projesi dev bir adımla Ortadoğu’da özgürleşmenin yolunu daha da belirginleştirerek halklara armağan edecektir. Böylece Suriye’den başlamak üzere, Ortadoğu’nun tarihten gelen karakterindeki demokratik komünal değerler, yeniden yeşermeye başlayacaktır. Bunun kavgası bugün Suriye somutunda açığa çıkmıştır. Ama esasta kökleri çok derinde olan bir hesaplaşmanın sonuçlarıdır. 

Yani devletçi-iktidarcı erkek egemenlikli sistemin halklardan çaldıklarını geri almanın hesaplaşmasıdır yaşananlar. Bu nedenle QSD güçlerinin misyonu, ahlaki politik toplumun ağır yükünü omuzlamış yiğit insanların kahramanlıklarıyla taşınmaktadır. Bundan dolayı Rakka operasyonu çok büyük bir heyecan vermekte ve son derece önemli olmaktadır. AKP-MHP-KDP üçlüsünün maskesi düşecektir.

Rakka’nın düşmesi demek, askeri zafer kadar ama esas olarakta ideolojik ve siyasi zaferin kazanılması demektir. Yani sayın A.Öcalan’ın insanlığa sunduğu Demokratik Ulus projesi barış, haklarda eşitlik, adalet, özgürlük ve kardeşliğin bir modeli olarak bütün Ortadoğu’ya pratik örneği Rojava’yla daha güçlendirilmiş olarak sunulmuş olacaktır. Bu, üçüncü çizginin savaştan ve devletçi-iktidarcı ve erkek egemenlikçi yaşamdan bıkmış olan halklara değişim için bir umut ışığının doğması demektir. Böylece işbirlikçilerin devletçi islamı daha da teşhir edilerek, inançlarda var olan demokratik komünal değerler de üzerindeki ölü toprağını silkeleyerek özgürleşmenin yolunu açacaktır. Yani, düşünce ve anlam gücü olan zihniyetteki dönüşüm, bütün toplumsal güzelliklere tanık olunacaktır. QSD’li öz savunma güçlerinin bu büyük coşkuyu bizlere yaşatmasına çok az kaldı. Bununla özgürleşmenin önündeki bir barikat daha aşılmış olacaktır.

Ortadoğu’nun bütün iyi-doğru-güzel olan demokratik komünal değerlerinin sentezi dediğimiz demokratik ulus çizgisine enerjilerini katanların emeği olan, yani insanlığın maneviyatını daha da güçlendirecek ve şehitlere sadakati arttıracak olan o büyük gün yaklaşıyor. Biriktirdiğimiz sevinç çığlıklarımızı sokaklarda boşaltmaya az kaldı. RAKKA DÜŞTÜ DÜŞECEK, VE ÜÇLÜ ÇETE KAHRINDAN ÖLECEK!


927

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA