Özden Çiçek, 6 dilli yeni albüme hazırlanıyor

Özden Çiçek, müzikseverlerin en son Suruç Katliamı üzerine seslendirdiği şarkıyla tanıdığı bir isim. Türkiye’de muhalif medya bu denli baskı altına alınmadan önce ekranlarda da rastladığımız Çiçek’le müzik yolculuğunu konuştuk.

18 Nisan 2017 Salı | Kültür-Sanat

M. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


Özden Çiçek, müzikseverlerin en son Suruç Katliamı üzerine seslendirdiği şarkıyla tanıdığı bir isim. Türkiye’de muhalif medya bu denli baskı altına alınmadan önce ekranlarda da rastladığımız Çiçek’le müzik yolculuğunu konuştuk.

Çiçek, Almanya’nın Hannover kentindeki bir müzik okulunda müzik öğretmenliği yapıyor. Bunun yanı sıra Türkçe öğretmeni olarak da çalışan müzisyen, Hildesheim Üniversitesi’nde de Türkçe ses eğitimi veriyor.

Çiçek, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Sanat Dalı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuş. Müziğe tutkusu, uzun bir geçmişe dayanıyor. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan sanatçı, 2001 yılında ‘Ülken Senin Yüreğindir’ isimli grup çalışmasında vokalist olarak yer almış.

‘Ülken Senin Yüreğindir’

Şöyle anlatıyor o günleri: “Cebrail Kalın arkadaşımızın bestelerinden oluan bu çalışmayla müzik hayatına başladım. Tabii bu CD çalışmasından önce iki sene boyunca da Ruhi Su Vakfı’nda solfej ve ses eğitimi almıştım. Vakıf, benim için dönüm noktası oldu; birçok değerli akademisyenle ve müzik öğretmeniyle çalışma imkanı buldum. Bu esnada İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi’ndeki birçok Kürt sanatçı arkadaş da burada eğitim görüyordu. Tanıştık ve Kürtçe müzik hakkında da bilgi sahibi oldum. ‘Ülken Senin Yüreğindir’ aslında iyi bir çalışmaydı ama yeterince tanıtılmadığını düşünüyorum.”

Almanya yılları

Çiçek, 2001’de Almanya’ya geldikten sonra ise Hannover Alevi Kültür Merkezi’nin kadın korusu çalışmalarına 5 yıl boyunca emek vermiş. 2011 yılında Rote Hilfe tarafından hazırlanan ‘Der Sampler (Jump Up Producitons)’ isimli 40 müzisyenden oluşan karma albümdeki tek Türkçe eser olan Ozan Emekçi’nin ‘Özgürlük Mahkumları’nı seslendirmiş.

2014’ün Mart ayında saz ustası Ersen Bucak’la Anadolu’nun halk ezgilerinden oluşan ‘Dinleti-1’ isimli albüme imza atan Çiçek, o dönemi de şu cümlelerle anıyor: “Bu, tamamen kendi imkânlarımızla çıkardığımız bir albüm oldu. Tepkiler olumluydu; bizi mutlu etti, motive etti. İçimizden ne geçiyorsa onu söyledik. Aşık Veysel’den Pir Sultan’a, Ege’den Karadeniz’e kadar dilden dile söylenen türküleri derledik.”

6 dilli yeni albüm

Daha sonra yola kurdukları ‘Katre’ isimli müzik grubuyla devam eden Çiçek, bu grupla da yakında altı dilli bir albüm çıkaracaklarını haber veriyor: Türkçe, Kürtçe (Kurmancî ve Kirmanckî lehçeleri), Almanca, İbranice, Ermenice, Arapça.

Çiçek, kendine referans aldığı birçok Kürt sanatçı olduğunu da belirterek, “Kürt halkının dinamizmi ve mücadelesi, haliyle müziğe de yansıyor. Sürekli kendini yenileyen ama bir o kadar da geleneğine uzak durmayan bir çizgide ilerliyor. Şimdiye kadar Kürt müzisyen arkadaşlarla birlikte çalışma yürütmemiş olsam da bundan sonra olası çalışmalara dahil olmak isterim” diyor.


1116

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA