Kongrelere 'Hayır' damgası

Almanya'nın Hildesheim, Nürnberg, Grevenbroich ile Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan kadın, gençlik meclisleri ve Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM) hafta sonu kongrelerini yaptı.

21 Mart 2017 Salı | Haber

Almanya'nın Hildesheim, Nürnberg, Grevenbroich ile  Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan kadın, gençlik meclisleri ve Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM) hafta sonu kongrelerini yaptı.

Hildesheim’da DKTM, 4.olağan kongresini gerçekleştirdi. 

DGB-Haus lokalinde gerçekleşen kongreye, 105 delege katıldı. Gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen kongre bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Gençler, Alman hükümetinin Kürt sembollerini yasaklamasına tepki gösterdi. Gençler adına bir konuşmacı "Rojava'da Alman hükümeti bizlere kahraman gözüyle bakıyorlardı. Şimdi ise sembol ve bayraklarımızı yasakladı. Bu karar Türk devletinin talimatlarıyla alınmış karardır" dedi.  Kongrede referandumda 'Hayır' çağrısı da yapıldı. Kongrede 52 kişilik yeni meclis oluşturuldu ve Eşbaşkanlığa Hayat Donma ile Aliş Kocadem seçildi. 

Almanya'nın Nürnberg kentinde bulunan DKTM'de Arjîn Kadın Meclisi, olağan kongresini yaptı. YJK-E adına söz alan Nazlı Turan, "Kürdistan'da yapılan katliamlara karşı sessiz kalınmaması gerekiyor. 2017 Newrozunu kutladığımız bugünlerde özellikle biz kadınların çok tarihi görev ve sorumluluklar bekliyor. Biz Avrupa’daki kadınlar yapılacak referandum için herkesi 'Hayır' kampanyası çerçevesinde sandığa götürmeliyiz" dedi. 

Meclis’e 37 kadın seçildi. Meclis kendi içinde 3 kişilik bir koordine seçecek. Meclis 7 komisyon şeklinde çalışmalarını yürütecek. Kongre 'Bijî Serok Apo' sloganlarıyla sona erdi. 

Grevenbroich Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) de 4.kongresini çok sayıda Kürdistanlının katılımıyla  gerçekleştirdi. 25 kişinin yeni meclise seçildi. 

Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'in Evry bölgesinde, Şehit Zinar Raperîn Gençlik Meclisi 2.kongresini gerçekleştirdi. 

Kongre 20 kişilik yeni meclis ve eşbaşkanların seçilmesinin ardından 'Bijî Serok Apo' sloganıyla son buldu. 


 HABER MERKEZİ


225

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA