25 merkezde Newroz ateşi

Yoğun baskılar altında hazırlıkları süren ve referandum öncesine denk gelen Newroz, bugün aynı saatlerde 25 ayrı merkezde kutlanıyor.

21 Mart 2017 Salı | Haber

Amed’de 2013 yılında düzenlenen Newroz, Türkiye’de yeşerttiği barış umuduyla milat olurken, 4 yıl sonra 2017 Newroz’u Türk devlet terörü altında karşılanıyor. Tek adam yönetiminde tekçi ırk devletinin ömrünü uzatmayı öngören referandum öncesine denk gelen Newroz, aynı zamanda hükümet yetkililerinin Kürt siyasetine dönük “Bitireceğiz” yönündeki söylem ve baskıları nedeniyle halkın alanlara çıkması bakımından büyük önem taşıyor. 

Tüm baskı ve engelleme çabalarına rağmen, yerel örgütlenmelerinde yer alanların çoğu gözaltına alınan ya da tutuklu bulunan HDP ve DBP tarafından organize edilen Newroz, 25 merkezde kutlanacak. Bu yıl resmi makamların Newroz etkinliklerinin 21 Mart dışında yapılmasının yasaklanması nedeniyle bugün bir çok merkezde Newroz ateşleri yakılacak. 

Amed Newroz’a hazır

Newroz denilince akla ilk gelen merkezlerden olan Amed, bugün yine tarihi görüntülere tanıklık edecek. Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’nda “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla düzenlenecek etkinliğe, yüz binlerce insanın gelmesi beklenirken, günler öncesinden hazırlıklarına başlanan alanda, son rötuşlar yapıldı. Newroz’u takip etmek için yerli ve yabancı 367 gazeteci akredite oldu. Bask, Katalonya, İtalya, Norveç, Fransa, İskoçya, İsviçre, Kolombiya ve Almanya’dan çok sayıda aktivist de kente geldi. 

Sahne ve protokol için ayrılan bölgelerin yapım çalışmaları tamamlanırken, alan etrafına çok sayıda seyyar baz istasyonu kuruldu. Newroz alanına girişler 5 ayrı kapıdan sağlanacak. Güvenliği ise 2 bin görevli alacak. Newroz ateşi için 20 ton odun alana getirildi. Newroz’a katılanların su ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için stantlar kuruldu. Alandaki temizlik çalışmaları sona ererken, çevrede erkek ve kadınlar için de 130 seyyar lavabo yerleştirildi.

Newroz öncesi merkez ilçelerde, HDP, DBP, TJA ve DTK öncülüğünde gruplar halinde mahalle mahalle gezilerek, halk ve esnaf Newroz'a davet edildi.

5 kent daha

Amed’in yanı sıra Batman’da Newroz Alanı’nda HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Nimetullah Erdoğmuş; Siirt’te Eruh yolu üzerinde bulunan Newroz Alanı’nda HDP kent milletvekili Kadri Yıldırım ve DBP MYK Üyesi Perihan Ağaoğlu; Bingöl’de HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Hişyar Özsoy; Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde HDP Milletvekili Ziya Pir’in katılımıyla Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek. 5 ayrı kentte düzenlenecek olan bu kutlamalara yüz binleri aşan kitlenin katılması bekleniliyor. 

Adıyaman ve Antep’te de binlerin katılımıyla Newroz kutlamaları bekleniliyor. Antep’te Eski Nizip Caddesi’nde kutlanılacak olan Newroz’a HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Adıyaman’da ise Gürbüzcan Camisi Kavşağı’ndaki Newroz Alanı’nda kutlanılacak olan Newroz’a HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım katılacak. 

Cizre tüm baskılara rağmen

Defalarca sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve yüzlerce yurttaşın öldürüldüğü Cizre’de de tüm baskılara rağmen Newroz kutlaması gerçekleştirilecek. 1990 Newroz’u ile tarihe not düşülen kentte yine 1990’lı yıllardaki gibi baskıların yaşandığı bir dönemde gidilen Newroz’da, yediden yetmişe yurttaşların Newroz’a akması bekleniyor. Konak Mahallesi’ndeki Uca Petrol arkasındaki alanda kutlanacak Newroz’a Meclis Başkanvekili HDP İstanbul Milletvekili Pervin Puldan’ın yanı sıra sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren yurttaşların aileleri de katılacak. Öte yandan Cizre’de yaşamını yitirmesinin ardından cenazesi günlerce derin dondurucuda bekletilen Cemile Çağırga üzerine beste yapan Mem Ararat burada sahne alacak. 

Kızıltepe ilçesinde de Newroz Alanı’nda binlerin katılımıyla kutlama gerçekleştirilecek. 

Serhat 4 merkezde

Newroz kutlamalarının en büyük ayaklarından biri de Serhat kentlerinde olacak. Yüz binlerce yurttaşın katılması planlanan Van’daki kutlama, Van Kalesi’nin eteklerinde yapılacak. Newroz’a HDP Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit ve DBP Eşbaşkan Yardımcısı Gülcihan Şimşek katılacak.

Serhat kentlerinden Bitlis, Muş ve Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde de günlerdir coşkulu Newroz hazırlıkları yürütülüyor. 

Gever diz çökmedi

İlan edilen sokağa çıkma yasaklarında büyük tahribatların yaşandığı Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde de günlerdir hazırlık yapılıyor. On binlerin katılması planlanan kutlama, Yeni Stadyum’da gerçekleştirilecek. Kutlamaya HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da katılacak. Hakkari kent merkezinde de Belediye Otogarında yurttaşlar renkleriyle Newroz’u kutlayacak. Kutlamalara, HDP milletvekilleri Lezgin Botan ve Feleknas Uca katılacak. 

İstanbullular Kartal’da olacak

Daha önce yapılan başvuruların defalarca iptal edildiği İstanbul’da Newroz kutlamalarının merkezi Kartal olacak. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile HDP Milletvekili Garo Paylan başta olmak üzere HDP MYK ve HDK YK’den de çok sayıda kişinin katılacağı etkinlikte, halkların bir arada özgürlüğü haykırması bekleniyor. Çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti, dernek ve kuruluşun katılacağı kutlama, Newroz’un Türkiye’deki ayağı olacak. Öte yandan yine Marmara Bölgesi’nin bir diğer kenti Bursa’da Newroz kutlaması gerçekleştirilecek. 

İç Anadolu’da merkez Konya

Ankara Newroz Miting Tertip Komitesi’nin 19 Mart günü için Kolej Meydanı’nda yapmayı planladığı Newroz kutlamasına izin verilmemesinin ardından kutlamanın mahallelerde yapılması çağrısında bulunuldu. İç Anadolu’daki kutlamaların merkezi de Konya olacak. Merkez Selçuk ilçesi Cuma Pazarı’nda gerçekleştirilecek kutlamada HDP Amed Milletvekili Altan Tan konuşacak. 

Öte yandan Çukurova’daki kutlamalar İskenderun ve Mersin’de de Barış Parkı’nda gerçekleştirilecek. 

Ege’de 4 merkezde

İzmir’de Newroz kutlamalarının adresi olan Gündoğdu Meydanı’nda işçi, emekçi, kadınlar ve çocukların, farklı renk ve milliyetten yurttaşların bir araya gelmesi bekleniyor. Kutlamada HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de konuşacak. 

Manisa’da Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Yeni Kapalı Pazar’da düzenlenecek Newroz’a HDP Milletvekili Ercan Ataş ve MYK üyesi Prof. Dr. Emine Beyza Üstün katılacak. 

Aydın’da da Newroz kutlamalarının adresi Efeler ilçesinin Osmanyozgatlı Mahallesi olacak. HDP öncülüğünde yapılacak Newroz kutlamalarına binlerce kişinin katılımı bekleniyor. 

Newroz Muğla’nın Milas ilçesinde de Akkent Mahallesi Kapalı Pazar yerinde kutlanacak.

Dersim’de Seyid Rıza huzurunda

Dersim Seyid Rıza Meydanı’nda bugün saat 11.00’de “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz’a katılım için bildiri dağıtıldı. Aralarında HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün de bulunduğu Dersim Emek ve Demokrasi için Güçbirliği üyeleri esnaflara hem Newroz’a katılım hem de referandumda neden 'Hayır' demeye çağırdı. Dersim Newrozu’na HDP Milletvekili Alican Önlü, EMEP MYK Üyesi Mehmet Türkmen, ESP MYK üyesi İlke Başak Baydar, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türker katılacak. Sanatçı Hivda Gökel ile yerel sanatçılar da sahne alacak. 


Kars’ta güvenlik engeli

Kars’ta "Mutlaka kazanacağız" şiarıyla bugün düzenlenmesi planlanan Newroz etkinliğine Valilik tarafından "kent güvenliği" gerekçesiyle izin verilmedi. 

Newroz Tertip Komitesi’nin, Cumhuriyet Meydanı’nı talep ettiğini ancak valiliğin “Cumhuriyet Meydanı’nı MHP’ye verdik. Siz başka bir yer belirleyin” diyerek kabul etmediğini dile getiren HDP Kars İl Başkanı Cengiz Topbaşlı, valiliğin uygun gördüğü yer olan Kömür Tevzi Bölgesi’nin patates tarlası olarak kullanıldığını ve herhangi bir toplu etkinliğin yapılmasına müsait olmadığını söyledi. 

Ardından HDP il binası önünde kutlama yapma taleplerinin de “Kent güvenliği” gerekçe gösterilerek, kabul edilmediğini ifade eden Topbaşlı, valiliğin yapılacak bir kutlama için de öğleden sonra 15.00 ile 18.00 saatleri arasında izin verdiğini söyledi. Topbaşlı, “Oysaki MHP’ye verilen izin sabah saat 10.00'dan sonra bütün gün diye programlanmış. Biz bunu şöyle anlıyoruz. Kars’ta Newroz kutlamamız bizzat devlet eliyle sabote edilmiştir” diye konuştu.

Kars’ta bütün köy, mahalle ve sokaklarda Newroz’u kutlayacaklarını belirten Topbaşlı, “Newroz bayramını Kars halkına çok gören zihniyete, halk referandumda Newroz ruhuyla cevap verecektir” şeklinde konuştu. 


 HABER MERKEZİ


144

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA