Londra ırkçılığa ‘hayır’ dedi

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ırkçılık karşıtı yürüyüş onbinlerce protestocuyu biraraya getirdi.

20 Mart 2017 Pazartesi | Dünya

EREM KANSOY / LONDRA


İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ırkçılık karşıtı yürüyüş onbinlerce protestocuyu biraraya getirdi. 

Merkez Londra’da düzenlenen büyük yürüyüşte, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiliz Başbakan Theresa May de protesto edildi. Başta İngiltere’nin daha fazla mülteci almasını sağlamak, ırkçılığa ve faşizme karşı, Trump ve May’in kirli pazarlıklarını protesto eden ve Birleşmiş Milletler (BM) Irkçılık Karşıtı Günü kapsamında dünyanın çeşitli başkentlerinde geleneksel olarak düzenlenen ‘Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk’ yürüyüşü bu yılda büyük bir yürüş ve kitlesel katılımla gerçekleşti. Londra’nın ünlü meydanı Oxford’da başlayan ve turistik bölgelerin bulunduğu güzergahı takip eden yaklaşık 50 bin katılımcı, bir ağızdan ırkçılığa "hayır" dedi. Her yıl olduğu gibi bu yılda yine Picadilly Meydanı'nda toplanan küçük bir grup İngiliz faşisti ise onlarca polis tarafından koruma altına alındı. 


Hükümete çağrı yapıldı

Büyük yürüyüş, İngiliz Parlamentosunun bulunduğu meydanında son buldu. Yapılan konuşmalar ve coşkulu kalabalığın sloganları ile İngiliz hükümetine ırkçılığı durdurması mesajı verildi. 

'Brexit Yürüyüşü'ne çağrı

Yine Brexit ile ilgili de yapılan protestoları bünyesinde barındıran gösteride, gelecek hafta 150 bin kişinin katılması beklenen 'Brexit yürüyüşü' için çağrıda yapıldı.
525

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA