Avusturya propaganda yaptırmıyor

Avusturya’da AKP ile MHP’lilerin referandum kampanyası yapmasına izin verilmiyor.

20 Mart 2017 Pazartesi | Dünya

ÖMER YÜCE / SALZBURG


Avusturya’da AKP ile MHP’lilerin referandum kampanyası yapmasına izin verilmiyor. Innsbruck ve Salzburg kentlerinde hafta sonu düzenlenmek istenen MHP’nin referandum etkinlikleri kent belediyeleri tarafından iptal edildi. Avusturya, daha önce 4 mitingi daha iptal etmişti. Avusturya hükümeti AKP’li siyasetçileri de "istenmeyen kişi" ilan etmiş ve mitinglerin Avrupa Birliği (AB) genelinde yasaklanmasını istemişti. 

Yasal değişiklikler yolda

Hükümet ayrıca yabancı siyasetçilere kampanya yasağı getiren bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Toplanma ve Gösteri Yasası’nda değişikliğe gidileceğini, yabancı politikacılara yönelik toplantı ve miting yapma yasağını içeren düzenlemenin bitme aşamasına geldiğini açıklamıştı. Düzenleme, etkinliklerin yasaklanmasının yanı sıra, AB'ye üye olmayan ülkelerden gelecek olan politikacılara ülkeye giriş izni verilmemesi ve konuşma yasağının getirilmesini de içeriyor. 

Sıkı denetim var 

Bakanlık Sözcüsü Karl-Heinz Grundböck de referanduma yönelik ülkelerinde yapılmak istenen toplantı ve mitinglere izin vermeyeceklerini, dernekler tarafından yapılmak istenen etkinlikleri de sıkı bir şekilde denetleyeceklerini açıkladı. 


157

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA