Namibya Almanya’ya soykırım davası açıyor

Güneybatı Afrika ülkesi Namibya’da mağdurların ardından hükümet de onbinlerce kişiyi katlederek soykırım yapan Almanya’ya tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

20 Mart 2017 Pazartesi | Dünya

Güneybatı Afrika ülkesi Namibya’da mağdurların ardından hükümet de onbinlerce kişiyi katlederek soykırım yapan Almanya’ya tazminat davası açmaya hazırlanıyor. 

The Namibian gazetesi ile Fransız haber ajansı AFP’nin ulaştığı resmi belgelere göre, Namibya Adalet Bakanlığı tarafından Almanya’ya tarihin en büyük tazminat davalarından birinin açılması için hazırlık yapılıyor. Buna göre, 1904-1908 yılları arasında Herero ve Nama halklarına yönelik gerçekleştirilen soykırım nedeniyle Almanya’dan 30 milyar Dolar tazminat talep edilmesi planlanıyor. Haberleri doğrulayan Namibya Adalet Bakanı Sacky Shangala, insan hakları ihlali gerekçesiyle Almanya’ya dava açılmaya hazırlanıldığını söyledi. 

Almanya İmparatorluğu’nun o dönemki sömürgesi olan bugünün Namibya’sında Herero ve Nama halklarına 1904-1908 yılları arasında soykırım uygulanmış, Alman askerleri 100 bini aşkın kişiyi katletmişti. Alman hükümeti geçen yıl Namibya’daki katliamları soykırım olarak kabul etmişti. Ancak İkinci Dünya Savaşı kurbanlarının aksine, Almanya Namibya’daki soykırım mağdurlarına tazminat ödemeyi reddetti ve bunun yerine ülkeye milyonlarca Dolar kalkınma yardımı ödediğini açıkladı.

Önce mağdurlar dava açmıştı

Soykırıma uğrayan Herero ve Nama halklarının torunları ise ABD’nin New York kentindeki bir mahkemede Almanya’ya karşı dava açtı. Soykırıma uğrayan Herero ve Nama kurbanları Almanya’dan tazminat ve özür talep ediyor. Geçen hafta New York’ta soykırım davasının ilk duruşması görülmüştü.


ANF/HABER MERKEZİ146

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA