Kadınlar #Hayıriçinçal’ıyor

Anayasa değişikliği referandumu için #Hayıriçinçal kampanyası başlatan kadınlar, tekçiliğe karşı seslerini ezgileri ile yükseltiyor.

20 Mart 2017 Pazartesi | Kadın

Nisan’da sistemi değiştirecek referandum öncesi ‘Hayır’ çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Çalışmaların en önemli gücü ise kadınlar. Kadınlar ev ev, kapı kapı yürüttükleri referandum çalışamlarının yanı sıra ‘Hayır’ şarkıları ile de sesini yükseltiyor. Trabzon’dan Sêwaz’a (Sivas), cezaevlerine kadar kadınlar besteledikleri şarkılar ile diktatörlüğe her dilde “hayır” diyor. Sosyal medyada kampanya başlatan kadınlar, Türkiye’nin her ilinden, cezaevlerinden, kampüslerden #Hayıriçinçal diyerek ezgilerini de seçim çalışması için seslendirdi. İşte o şarkılar:

Bin ‘hayır’la hakkından geleceğiz

Şarkılarında ‘Tek adam diktatörlüğüne’ itaat etmeyeceklerini söyleyen Nar Kadın Dayanışması, referandum değişikliği ile getirilmek istenen yeni rejime şu sözlerle karşı çıkıyor: “Bir yerine bin hayırla, hakkından geleceğiz senin.”

Artvin'den Antalya’ya 

Adana’dan Sêwaz’a, Artvin’den Antalya’ya “Hayır” diyen kadınlar her dilde direndiklerini ve tek adam diktatörlüğüne, başkanlık sistemine geçit vermeyeceklerini ezgileriyle dile getirdi. OHAL’in zulmüne karşı hayır diyeceklerini haykıran kadınlar, “Sarayı başına yıkarız” diyor.

Kadınların fıtratında pes etme yok

Yeryüzü Kadınları, ezgilerinde kadınların fıtratında pes etmenin olmadığını vurgulayarak, “Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, bezirgan değil. Bu kadar güvenme kendine kimse şah değil padişah değil” dedi. 

#Hayıriçinçal’an Koro Mor OHAL’e, KHK’lere, bombalara karşı her dilde ‘hayır’ dedi. 

Dünyanın çarkına çomak sokuyoruz

Hep birlikte tüm kadınları hayır demeye çağıran Üniversiteli Kadın Kollektifleri de, “Hayır, hayır yer yerinden oynasın. Hayır” dedi. Transfobiye, homofobiye, kadın cinayetlerine karşı ‘hayır’ diyen Yedi Renk ise, “Bakın dünyanın çarkına kadınlar çomak sokuyor. Lezbiyenler, lubunyalar, translar da destekliyor” dedi. 

Kendini padişah sayana sözümüz var

Gebze Kadın Cezaevi’nde bulunan tutsaklar da, Koma Adulê müzik grubunu kurarak cezaevinden Türkçe, Kürtçe ve Arapça söyledikleri şarkı ile kadınların referandum çalışmalarına destek oldu. Tutsaklar, “Kendini sarayda padişah sayana sözümüz var; hayır hayır” dedi. 


ŞÛJIN / ANKARA545

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA