Kapı kapı ‘Hayır’ı anlatıyorlar

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde referandum çalışması yürüten kadınlar, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak “Hayır”ı anlatıyor.

19 Mart 2017 Pazar | Kadın

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde referandum çalışması yürüten kadınlar, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak “Hayır”ı anlatıyor. Aralarında HDP ile DBP’li yöneticilerinin de bulunduğu kadınlar, günün erken saatinden itibaren gruplar halinde mahallelere dağılıyor. 7’den 70’e ayrım yapmaksızın her evin kapısını çalan kadınlar, yağmur çamur dinlemeden neden “Hayır” denmesi gerektiğini anlatıyor.

İlgi beklenenin üzerinde

Yerine kayyum atanan Erdîş Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Güler Avcı, Erdte referandum çalışmalarının kadınlar öncülüğünde sürdüğünü vurguluyor. Avcı, beklenenin üzerinde bir ilgi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Erciş’te kadınların öncülüğünde biz kazanacağız.”

‘Halkımız zaten çok bilinçli

Mahalle çalışmalarında yer alan Birgül Keser ise gittikleri her mahalleden çalışmalara katılan kadınların olduğuna dikkat çekerek, “Çalışmalarımız gün geçtikçe daha da büyüyerek devam ediyor. Çünkü biz gittiğimiz evlerden ‘Hayır’ı anlatmaya bile gerek duymuyoruz. Halkımız zaten bu konuda çok bilinçli” diyor.

Yine çalışmalarda yer alan Fatma Serhatlı da şu sözleri ifade ediyor: “Cezaevlerinde bulunan iradelerimize en büyük moral ve desteği Erciş’te büyük bir yüzdelik ‘Hayır’ oranıyla vereceğiz.” 


DİHABER / WAN


172

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA