Angola’da kürtaj hakkı için yürüyüş

Yüzlerce Angolalı, kürtajı suç haline getirecek yasa tasarısına karşı başkent Luanda’da protesto gösterisi düzenledi.

20 Mart 2017 Pazartesi | Kadın

Yüzlerce Angolalı, kürtajı suç haline getirecek yasa tasarısına karşı başkent Luanda’da protesto gösterisi düzenledi.  

Önerilen yeni ceza yasası, Afrika’nın en zengin kadını ve ülkenin Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos’un kızı İsabel dos Santos’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tarafından ’Kadınlara Özgürlük’, ‘Hapishane hiçbir şeyi çözmeyecek ve ‘Biz karar veririz’ pankartları ve sloganlarıyla sert eleştirildi. 

10 yıl hapsi öngörüyor

Ceza kanunu tasarısı, kürtaj yapan kadınların 10 yıl hapisle cezalandırılmasını kapsıyor. 

AFP’ye konuşan Lauranda Gouveia adlı bir yürüyüşçü, ‘Hükümet ya da milletvekillerinin çocuğumuzun olup olmamasına karar vermeye hakkı yok’ dedi. 

Sizaltia Cutaia adlı toplum aktivisti ise yasanın yürürlüğe girmesi halinde tecavüz sonrası hamile kalan kadınların travma, hapishaneyle yüz yüze kalabileceği veya gizli kürtaj sonrası ölüm tehlikesi bulunduğuna dikkat çekti. 

Kilise liderlerinin lobiciliği sonrası 

Sözkonusu yasa taslağı, kilise liderlerinin yaptığı lobi sonrasında tartışmaya açıldı. 

Angola Psikoanaliz Konferansı sözcüsü Dom Manuel Imbamba, ‘yaşam müzakere edilemez veya önemsiz hale getirilemez’ diyerek, kürtaj yasağını desteklediğini söyledi. 

Parlamentonun 23 Mart’ta sözkonusu yasayı onaya sunması bekleniyor. 

Sahraaltı Afrika’daki ülkelerin neredeyse hepsi sadece annenin hayati tehlikesi olması durumunda kürtaja izin veriyor, yüzde 33’ü ise tecavüz ve ensest vakalarında kürtaj yapaya izin veriyor. Sadece Güney Afrika’da kürtaj tamamen serbest. 


 HABER MERKEZİ


333

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA