Yılmaz Güney Sineması ranta kurban edildi

Batman Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından kapatılan Yılmaz Güney Sineması, çıkan yangında kül oldu. Sinemanın yeniden inşası için 2 milyon 500 bin ile 3 milyon TL arasında bir bütçeye ihtiyaç olduğu belirtilirken, kentin en işlek noktasındaki sinema salonunun ranta açılmasından endişe ediliyor.

20 Mart 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Batman Belediyesi tarafından 2006 yılında inşa edilen Yılmaz Güney Sineması, 11 Eylül 2016 tarihinde belediyeye kayyum atanması sonrası kapatıldı. DBP’li belediye kayyum atanmasaydı 22 Eylül 2016’da sinema salonunun modernize edilmesi için 550 bin TL’lik bir ihale gerçekleştirecekti. Kayyumdan sonra kapısına kilit vurulan sinema salonu kışın ortasında elektrik kontağından çıktığı iddia edilen yangında kül oldu. Sinema salonundaki zararın 1 milyon ila 500 bin TL arasında olduğu belirtiliyor. Sinemanın yeniden inşası için 2 milyon 500 bin ile 3 milyon TL arasında bir bütçeye ihtiyaç olduğu belirtilirken, kentin en işlek noktasındaki sinema salonunun ranta açılmasından endişe ediliyor.

Yapım maliyeti üçe katlandı

Aylarca kapalı olan sinema salonunda elektrik kontaklarının açık olması yangın sonrası kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Yangından hemen önce belediye internet sitesinde yeni yapılacak sinema salonu ile ilgili bir anket yapılarak, Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılacağı ve yerine yeni bir sinema salonunun inşa edileceği duyuruldu. Batmanlılar ise yeni salonun inşa edilme fikrine olumlu bakmayarak, mevcut salonun korunması taraftarıydı. Yangından sonra kül olan sinema salonun yapım maliyeti 3’e katlanacak. Yeni sinema için önümüzdeki günlerde ihale yapılması bekleniyor.

‘Tadilatı zamana yaymak doğru değildi’

12 yıldır Yılmaz Güney Sineması’nda idari sorumlu olarak çalışan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, 2005 yılında düzenlenen Batman Hasankeyf Kültür Festivali ile açılışı yapılan sinemaya ilişkin, “Sinema salonunun tadilata ihtiyacı vardı. Bunun için kayyumdan önceki yönetim bir proje hazırladı. Ancak proje sürekli ertelendi. Tadilatın zamanında yapılmaması sonucu elektrik kontağından çıkan yangınla sinema salonu kül oldu. Tadilatı zamana bırakmak bu sonucu doğurdu” dedi.

‘Yılmaz Güney Sineması’nın önemli bir yeri var’

Yılmaz Güney Sineması’nın kent için önemli bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Anter, “Hem Yılmaz Güney ismini yaşatmak hem de onun ismini gelecek nesillere tanıtmak amacıyla önemlidir. Buranın sinemaseverlerin kalbinde önemli bir yeri var. Eski bir sinema olduğu için tadilatı gerekliydi. Tadilat projesi kayyumdan önceki bir projeydi. Bu yüzden Temmuz ayında sinema salonunu kapatmıştık. Eylül 2016’da da ihaleyle birlikte tadilatı başlatacaktık. Bu tadilat gerekliydi” ifadelerini kullandı.

Projenin hazır olduğunu ancak belediyeye kayyum atandıktan sonra kendi projelerini hazırladıklarını ifade eden Anter, şunları aktardı: “Kayyumun gelmesiyle birlikte kendi projesini öne sürdü. Bu projede de iki tane sanat galerisi, sergi yeri ve kafeterya açma gibi daha geniş kapasiteli bir projeydi. Kayyumdan önce yapılan ihalede 500 bin TL’lik bir maliye açılmıştı. Şu anda maddi zararının çok olması nedeniyle tahmini olarak 2 milyon TL’lik bir maliyeti olabilir.” 

Sinema bir an önce açılmalı

Kayyumun söylemine göre, Eylül 2017 yılında sinemanın açılışının planlandığını söyleyen Anter: “Bu sinemanın bir misyonu vardı. İki nesildir ilkokuldan başlayan çocukların Yılmaz Güney Sineması'na geldiği ve anılarının olduğu bir sinemaydı. Eskiden Mehtap Sineması, Raman Sineması vardı ve biz onu anıyorduk. Şimdiki nesil de bizim zamanımızda ‘Yılmaz Güney Sineması vardı’ diyecekler. Bu yüzden sinemanın bir an önce açılması gerekir” diye belirtti. 


 BATMAN


650

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA