Siyabend’in çadırını ziyaret edin

Amele’nin Kurdistanî çadırının hemen yanında minyatür bir çadır daha yer alacak. 9 yaşındaki Siyabend, annesi ve kardeşleri 3 aylık bir emekle bu çalışmayı tamamlamış. Siyabend, Cumartesi günü Frankfurt’ta açacağı çadırda Kürdistan’daki çocuklarla dayanışma için sizi bekliyor olacak...

17 Mart 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

GÜL GÜZEL / BACKNANG


Almanya’nın Frankfurt kentinde 18 Mart’ta yapılacak Newroz için gün sayanlardan birisi de 9 yaşındaki Siyabend. Her festival ve merkezi etkinlikte kurduğu Kurdistanî çadırla tanınan Amele’den feyz alan Siyabend annesi ve kardeşlerinin de yardımıyla çadırın prototipini yapmış. Niyeti, Newroz’da Amele’nin çadırının yanında açacağı minyatür çadırda Kürdistan’daki savaş mağduru çocuklar için bağış toplayabilmek. 

Kürdistanlı bir ailenin çocuğu olan Siyabend, Almanya’nın Backnang şehrinde yaşıyor. Yaklaşan Newroz bayramının verdiği heyecan ile minyatür çadırın hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. En büyük yardımcısı ve danışmanı ise annesi Zelal. Ağabeyi Botan ve 5 yaşındaki kardeşi Cudi de ona destek veriyor.

Amele’den feyz aldı

Siyabend 7 yaşından bu yana tanıdığı Amele Can’ı çok seviyor. “Onun sunduğu televizyon programlarını çok seviyorum. Çok hoşuma gidiyor, gülüyorum” diye anlatıyor. 2015 Düsseldorf Newrozu’nda Amele’yle tanıştığını söyleyen Siyabend, “O günden beri sürekli telefonlaşıyor, birbirimize fotoğraf ve mesajlar gönderiyoruz” diyor.

“Amele’ye sevginin yaptığın minyatür çadır ve figürler ile ilgisi nedir? diye sorduğumuz Siyabend başlıyor anlatmaya: “Amele Can’ın siyah kıllı çadırı var. Bu çadırı Newroz kutlamalarındaki alanda kuruyor. Çadırda ve etrafında Kürdistan’daki yaşamı anlatan, gösteren semboller var. Bir de, çadırın önünde su bakracı var. Oraya gelen herkes, bu bakraca para koyuyor. Amele Can da bu bağışların hepsini Kürdistan’a yardım olarak gönderiyor. Bu beni çok etkiledi. Eve geldiğimde annem ile konuştum. Annem de Amele Can’ın çadırının minyatürünü yapabileceğimizi söyledi. Böylelikle çalışmalarımıza başladık.”

Tüm ailenin emeği

Siyabend büyük bir masanın üzerinde kurdukları çadır ve etrafındaki insan, hayvan figürleri ile köy yaşamını simgeleyen kimi eşyaları elleriyle düzelterek, çadırın içindeki mini sedir üzerindeki küçük yastığı eline alarak, “Bunları annem nasıl yapmam gerektiğini gösterdi. Ben de işte böyle diktim. Ama eşyaların yapımında Botan abim ile kardeşim Cudi, en çok da annem yardım etti. Hep birlikte eşyaları biçtik, diktik, ördük, yapıştırdık. Hepimiz 3 ay çalıştık. Çadırımızın içindeki, etrafındaki eşyaları ve yerlerdeki halıları da tamamladık. 

Amele’nin çadırının yanında

Bizim yaptığımız Amele Can’ın çadırının küçük bir minyatürü. Newroz kutlamasında Amele Can’ın gerçek çadırının yanında kuracağız. Orada bağış kutumuz olacak. Bir de bir levhamız olacak. Üzerine ‘Kürdistan’daki çocuklar, yapacağınız bağışlardan dolayı sevinecekler’ yazacağım. Çadırımızı izleyenler de, bağış yapacaklar. Bağışlarımızın çok olması için ben de Kürtçe ‘Ez Kurdistan ım’ stranını(şarkı) ezberledim; onu söyleyeceğim. Çünkü çok bağış toplamak istiyorum. 

Amed, Şengal ve Kobanê’ye

Topladığımız bağışların hepsini Amed, Şengal ve Kobanê’deki çocuklara göndereceğiz. Ben Şengal’i ve Kobanê’yi çok seviyorum. DAİŞ Kobanê’ye, Şengal’e saldırmıştı. Şimdi de Barzani’nin Peşmergelerinin Şengal’e saldırmasına çok üzülüyorum. Onun için özellikle Kobanê ve Şengal’deki çocuklara yardım etmek istiyorum. 

Kampanyaya otobüste başlayacak

Otobüs ile Newroz’a giderken, stranlarımı söyleyerek yolda bağış toplamak istiyorum. Ama çok bağış toplamak için, başka yerlerde de çadırımızı açıp, bağış toplamaya devam edeceğim. Eğer bağışlar çok olursa, yalnız Amed, Şengal ve Kobanê’ye değil, bütün Kürdistan’a göndermek istiyorum.”

Çocuk doktoru olmak istiyor 

Odasında gitar ve saz bulunan Siyabend henüz çalmasını bilmiyor “Sanatçı mı olmak istiyorsun” diye sorduğumuz Siyabend, “Hayır ben büyüyünce sanatçı olmayacağım. Çocuk doktoru olmak istiyorum. Çünkü, yalnız Kürt çocuklarını değil; bütün dünyadaki yoksul çocuklara doktorluk yapmak, yaralarını, hastalıklarını iyileştirmek istiyorum” diyor.

Siyabend’den yaşıtlarına

Haberini yaptığımız için mutlu olan Siyabend’in yaşıtlarına da bir mesajı var: “Başka çocukların da bu çalışmayı örnek alarak, farklı şeyler yapmalarını istiyorum. Bizler burda iyi şartlar altında yaşayıp okula giderken; Kürdistan’daki çocukların bu imkanları yok. Buna çok üzülüyorum. Onun için her kesin bir şeyler yapabileceğini düşünüyorum ve istiyorum.”

691

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA