ABD'den Türkiye'ye uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi ifade özgürlüğü, adil yargılanma güvenceleri, yargı bağımsızlığı ve diğer temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırdı.

18 Mart 2017 Cumartesi | Dünya

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi ifade özgürlüğü, adil yargılanma güvenceleri, yargı bağımsızlığı ve diğer temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırdı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, dün telefonla basın toplantısı gerçekleştirdi. Toner, kendisine yöneltilen "Türkiye'deki insan hakları sorunları hakkındaki düşünceniz nedir?" sorusuna verdiği yanıtta, "Türkiye'yi, ifade özgürlüğü, adil yargılanma güvenceleri, yargı bağımsızlığı ve diğer temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyor ve bunları sağlamak için teşvik ediyoruz. Ayrıca, ifade özgürlüğüne sıkı sıkıya güveniyoruz. Düşünceyi ifade etme medya özgürlüğü de dahil olmak üzere her türlü ifade özgürlüğünü destekliyoruz. Bazılarının tartışmalı veya rahatsız edici bulabileceği konuşmaları içermesi yalnızca demokrasiyi güçlendirir ve korunması gerekir" dedi.

Toner, anayasa referandumu ile ilgili bir soruya da "Bunu daha önce de söyledim, yine söyleyeceğim. Bu, Türk halkının tartışması ve karar vermesi gereken bir meselesidir" karşılığını verdi.

Tillerson Türkiye'ye gidiyor 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye'yi ziyaret edeceği bildirildi. Bu bilgi, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından verildi. Çavuşoğlu'na göre Tillerson 30 Mart'ta Türkiye'de olacak ve Erdoğan ile de görüşecek. 

Trump ekibinden ilk üst düzey ziyaret 

Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın ocak ayında göreve gelmesinden bu yana Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olacak. 

Kritik bir döneme denk geliyor

Tillerson'ın ziyareti kritik bir döneme denk geliyor. Türkiye'de Erdoğan'ın yetkilerini arttırmayı amaçladığı referandum süreci var. Avrupa Birliği ülkeleri ile hiç olmadığı kadar ağır bir diplomatik kriz yaşanıyor.  Birçok ülkede AKP mitingleri yasaklandı, Türk bakanların girişleri engellendi. ABD mevcut durumda bu krize ilişkin, ittifakları arasında mesafeli kalmaya devam ediyor.  

Ziyaret ayrıca Türkiye ile ABD arasında Rakka operasyonu ile YPG’ye verilen açık destek nedeniyle krizin yaşandığı bir döneme denk gelmesi açısından önemli görülüyor. 


HABER MERKEZİ


884

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA