AKP’ye veto artıyor

Almanya’da AKP’lilere yasak koyan kentlere Frankfurt ile Hannover de katılarken, Başbakanı Angela Merkel ise Erdoğan ile AKP’li bakanlara "Suçlamaların son bulması gerek" uyarısında bulundu.

18 Mart 2017 Cumartesi | Dünya

Almanya’da referandum propagandası yapmak isteyen AKP’lilere yasak koyan kentlerin sayısı artıyor. Hannover Belediyesi, AKP Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker’in katılmayı planladığı mitingi yasakladı, Frankfurt’ta da AKP’nin Kadın Kolları Dışilişkiler Başkanı Meryem Göka’ya salon verilmedi.

Hannover AKP mitingini yasakladı

Kuzeydeki Aşağı Saksonya Eyaleti’nin başkenti Hannover’de belediye Perşembe günü AKP yanlısı bir mitingi yasakladı. Hannover Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, "Bu yolla, kentimizde bu tür seçim toplantıları istemediğimizi açık bir şekilde söylemek istiyoruz" dedi. 

500 bin nüfuslu kentin Belediye Başkanı Stefan Schostok, "Belediye Başkanı olarak, Türkiye’deki bir iç çatışmanın kentimize taşınmasını reddediyorum" ifadelerinin kullandı. 

Eker’in katılacağı öğrenilince karar alındı

Belediyeye göre AKP yanlısı Avrupa Türk Demokratlar Birliği, miting talebinde bulundu. Toplantıya, AKP’nin Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker’in katılacağının ortaya çıkması üzerine, toplantının yasaklandığı bildirildi. 

Frankfurt’ta AKP’ye salon verilmedi

Öte yandan bir yasak haberi de Hessen eyaletine bağlı Frankfurt’tan geldi. AKP’nin Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından Frankfurt yakınlarında kiralanan bir konferans salonunun kira sözleşmesi de iptal edildi. Referandum için organize edilen bu konferansta AKP’nin Kadın Kolları Dışilişkiler Başkanı Meryem Göka konuşmacı olarak katılacaktı. Alman polisi, "Bu salonda siyasi bir toplantı yapılamaz. Yapılırsa müdahale ederiz" diyerek kira sözleşmesini iptal etti.

Merkel Erdoğan’ı uyardı

Öte yandan referandum yasakları nedeniyle iki ülke arasında tırmanan krize dair Almanya Başbakanı Angela Merkel’den yeni açıklamalar geldi. Merkel, Erdoğan ile AKP’ye net uyarılarda bulundu. 

Saarbruecker Zeitung’a konuşan Merkel, söze Erdoğan’ın bu hafta, kendisinin PKK’yi desteklediği yolundaki suçlamasının "absürt" olduğunu söyleyerek başladı. 

Ardından Erdoğan’ın Almanya ve Hollanda’ya yönelik ‘Nazi’ ve ‘faşist’ yönelik açıklamalarına da değinen Merkel, "Bu provokasyon yarışında yer almaya niyetim yok. Hakaretlerin sonlanması lazım" dedi.  

‘Kimseye açık çek vermiyoruz’

Merkel, Almanya’da referandum mitingi düzenlemek isteyen Türk siyasetçilerin, toplantı tarihlerini zamanında bildirmeleri, kimin hangi nedenle katılacağını açıklaması ve Alman anayasası ile yasalarına uymaları gerektiğini belirterek şöyle dedi: “Ayrıca her talebi inceliyoruz ve kimseye açık çek vermiyoruz.”

Merkel hükümeti daha önce de gerekirse üst düzey AKP’li siyasetçilerin ülkeye girişini yasaklabilecekleri uyarısında bulunmuştu. 

‘Referandum sonucunu bekleyelim’ 

Merkel, "İdam cezasının getirilmesinin AB ile ilişkileri bitireceğini söylediniz?" denmesi üzerine ise "Referandumun sonucunu bekleyelim" karşılığını verdi.


HABER MERKEZİ


1709

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA