‘Halkımın acılarına ortak olmak istiyorum’

Gülcan Sezgin adlı Kürt kadın işveren uzun zamandır Almanya’da otel işletmeciliği yapıyor. Hezex’te kardeş ailesi olan Sezgin “kardeş ailemi asla bırakmam. Bir yıllık değil, onlar bir ömür benim ailem artık“ diyor.

18 Mart 2017 Cumartesi | Kadın

MURAT ALPAVUT / DÜSSELDORF


Gülcan Sezgin, yaklaşık 2 yıl önce devraldığı bir oteli misafirleri için sıcak bir ortama dönüştüren başarılı bir işletmeci. Son yıllarda kendisinin Kürt olduğunu öğrenen misafirlerinin yaklaşımlarının tümden olumlu yönde değiştiğini anlatırken, bunun tamamiyle Kürt gençlerinin ve kadınlarının faşizme, özellikle DAİŞ’e karşı mücadelesinin bir sonucu olduğunu söylüyor. Kürdistan’da Türk devletinin mağdur ettiği ailelerden birini de kardeş aile edinen Sezgin, onlarla sık sık iletişim içerisinde. 

‘Değişik halklardan misafirler ağırlıyorum’

2004 yılından beri Almanya’da yaşayan Gülcan Sezgin, bir süre otellerde resepsiyoncu olarak çalıştıktan sonra Almanya’nın en turistik kentlerinden biri olan Heidelberg’e bağlı Edingen kasabasında bir otelin işletmeciliğini yapmış. Yaklaşık 2 yıldır Top–Apartment Hotel’i çalıştıran Sezgin, oteli adeta sıcak bir yuvaya dönüştürmüş. 

Oteli tek başına işleten Sezgin, “Zaman problemi stres yaratıyor. Özel hayatımdan feragat etmek durumunda kalıyorum. Buna rağmen güzel, değişik halklardan misafirleri ağırlıyorum“ diyor.

‘İlgi gösteriyorlar’

Misafirlerinin, kendisinin Kürt olduğunu öğrendikleri vakit tutumlarının farklılaştığını belirten Sezgin, bu değişimi şöyle açıklıyor: “Otele gelenler kökenimi soruyor, Kürt olduğumu söylediğimde daha ilgili ve saygılı yaklaşıyorlar. Özellikle bu sene çok bariz bir şekilde hissettim bunu. Bu ilginin, Kürtlerin, özellikle kadınlarımızın faşizme, özellikle DAİŞ’e karşı verdiği kahramanca mücadeleden kaynaklandığını düşünüyorum.“

Gülcan Sezgin, Kürtlerin özgürlük mücadelesi hakkında misafirlerin kendisinden daha çok bilgi sahibi olduğu durumlarda utandığını da ifade ediyor. 

‘Kardeşliğimiz ömür boyu sürecek’

Sezgin, geçtiğimiz yıl Kürdistan’daki mağdur ailelerle dayanışmak için Kürdistan yardım kuruluşu olan Heyva Sor a Kurdistanê’yi arayıp Hezex’ten bir kardeş aile edinmiş. Onları gerçek anlamda kendi ailesi gibi gördüğünü belirten Sezgin, geçen yıl kardeş ailesiyle birlikte İstanbul’da buluştuğunu anlatıyor. Kardeş ailesinden bahsederken gözlerinin içi ışıldayan Sezgin, “Beni çok içten ve sıcak bir şekilde karşıladılar. Evlerinde misafir ettiler. Çok onurlu çok yürekli insanlardı. Onlarla birlikte Mersin’e oğullarını nişanlamaya gittik. Kız tarafı beni onların akrabası zannetti. Çok güzel bir duyguydu. Artık kardeş ailemi bırakmam. Bir yıllık değil, onlar bir ömür benim ailem artık“ diyor.  

‘Kadınlara yardımcı olmak mutlu ediyor’

İşinden ve kasabanın küçük olmasından dolayı sosyal ortamlara pek katılamadığını anlatan işletmeci Sezgin, oturdukları kasabada bulunan mülteci yurdunda kalan Kürt ailelere elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını anlatıyor. “Kobanêli bir aileyi tesadüfen tanıdım. Dört çocuklu bir anne. Almanca bilmiyor. Elimden geldiğince ona yardımcı olmaya  çalışıyorum. Onların yanında Kürtçemi geliştirdim. Kadın bana ‘Bu yalnızlıkta seni gördüğümde nefes alıyorum’ dediğinde mutlu oluyorum“ diye konuşuyor. 

‘Elimden az şey geliyor’

Sezgin, destek sunmak amacıyla Stuttgart’a yakın Schwetzingen’de bulunan kamptaki Şengallilerin bürokratik işlerine de yardımcı olmaya çalıştığını dile getirerek, “Halkımızın çektiği zulmü gördükçe çaresiz kalıyorum. Mutlaka birşeyler yapmalıyım diyor, bir nebze de olsa halkımın sıkıntılarına ortak olmak, onlara yardımcı olmak istiyorum ama elimden çok az şey geliyor“ diyor. 

Sezgin son olarak, Edingen’e yolu düşen Kürtleri misafir etmekten mutluluk duyacağını da sözlerine ekliyor. 


894

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA