Erdoğan istenmiyor

Saksonya Anhalt Başbakanı Reiner Haseloff, Erdoğan’ın miting yapmasına izin vermeyeceklerini açıklayarak "Politikalarımızı Nazi Almanyası ile kıyaslar ve seçim çalışması yapmaya kalkarlarsa, o zaman hoş geldiniz diyemem" dedi.

17 Mart 2017 Cuma | Dünya

Nazi benzetmeleri nedeniyle Erdoğan ile Türkiye’ye tepkinin daha da arttığı Almanya'da AKP’li siyasetçilerin referandum propagandasını yasaklayan eyaletlerin sayısı artıyor. Saarland’dan sonra Saksonya Anhalt eyaleti de Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP’li bakanların seçim çalışmalarına izin vermeyeceğini açıkladı. 

Kararı Başbakan açıkladı

Bild gazetesine konuşan Saksonya Anhalt Başbakanı Reiner Haseloff, Erdoğan’ın kendi eyaletinde seçim mitingi yapmasına izin vermeyeceğini söyledi. Erdoğan’ın Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkileri görüşmek üzere Almanya’ya gelmesi için herhangi bir engel bulunmadığını belirten Haseloff, "Ancak politikalarımızı Nazi Almanyası ile kıyaslar ve seçim çalışması yapmaya kalkarlarsa, o zaman hoş geldiniz diyemem" şeklinde konuştu.

Saarland da yasaklamıştı

Saksonya’dan önce Saarland’dan benzer bir yasak kararı gelmişti. Saarland Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin iç politik meselelerini Almanya’ya taşımamalarını istemişti. Kramp-Karrenbauer, yasalara dayanak "barışçıl ortak yaşamı tehlikeye düşürebilecek" siyasi faaliyetleri yasaklayacaklarını söylemişti. 

Federal hükümet de tartışıyor 

Federal hükümet de üst düzey AKP’li siyasetçilerin ülkeye girişini yasaklamayı tartışıyor. Merkel'in sağ kolu olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı Altmaier, AKP’lilere yönelik Hollanda'daki gibi bir yasağın seçenek dışı olmadığını söylemişti. Altmaier, AKP’li siyasetçilere yönelik seyahat yasağı hakklarını saklı tuttuklarını vurgulamıştı. 

Nazi benzetmesi tepki çekiyor

Erdoğan, AKP’li bakanların refendum etkinliklerine izin vermeyen Almanya ile Hollanda’ya Nazi benzetmesinde bulunması bulunmuştu. Erdoğan son olarak Hollanda’ya destek veren Merkel’i teröristleri desteklemekle suçmalıştı. Erdoğan’ın Nazi benzetmeleri ile Merkel’i doğrudan hedef alarak yaptığı suçmalamalar Almanya’da büyük tepki çekiyor.


HABER MERKEZİ1212

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA