Artı TV bugün yayına başlıyor

Fehim Işık: Tarafısız, ilkeli, sansürsüz ve görsel bir gazetecilik yapacağız.

17 Mart 2017 Cuma | Kültür-Sanat

FİLİZ ARGAL/FRANKFURT


Sansürsüz haberin yeni adresi Artı TV söylenemeyenleri izleyiciyle buluşturacak.

Artı Tv bugün verilecek resepsiyonla yayın hayatına başlıyor. Artı TV bugün akşam 17.00’de Mercure Hotel’de verilecek resepsiyon sırasında yapılacak canlı yayınla medya dünyasına resmen katılacak. Tarafsız ve ilkeli yayın politikası ile büyük bir boşluğu doldurmaya aday olduğunu belirten Artı TV, “Sansürsüz haberin yeni adresi, söylenemeyenleri izleyiciyle buluşturacak” iddiasıyla yola çıkıyor. 

Televizyonla ilgi gazetemize bilgi veren Yayın Kurulu Üyesi ve Program Yapımcısı Fehim Işık, 16 Nisan anayasa referandumununArtı TV’nin kuruluşunu hızlandırdığını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de basına yönelik ağır baskılar, gazetecilerin görevlerini yapamaz duruma gelmesi, çok sayıda meslektaşımızın tutuklanması ve bunlar kadar önemli olan halkın habere ulaşmasında ciddi sıkıntılar yaşanması, referandum öncesinde yayına başlamayı bize hem mesleki, hem ahlaki bir zorunluluk olarak dayattı. Mesleki olarak dayattı; çünkü hükümet yanlısı medya tek taraflı ve manipülatif haberleriyle mesleğimizin gereklerini ayaklar altına almış durumda. Ahlaki olarak dayattı; çünkü Türkiye’nin tüm sorunları insan olarak bizleri de ilgilendiriyor ve o sorunlara duyarsız kalamayız.

Artı Gerçek’ten Artı TV’ye

Handikaplara rağmen kısa süre önce başladığımız Artı Gerçek internet sitesini, Artı TV ile tamamlamayı kısmen de başardık. Kısmen de diyorum; çünkü hem mütevazı olmamız, hem de daha çok yol almamız gerektiğine inanıyorum. 17 Mart Cuma günü (bugün) Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda davetlimizin katılımıyla açılış resepsiyonunu yapacağız. Bu resepsiyon aynı zamanda ilk canlı yayınımızın tarihi olacak. Test yayınını bitirip ufak tefek aksaklıklarla da olsa normal yayına başlayacağız.

Konuklarımız arasında Artı Gerçek internet sitesinin yazarlarının önemli bir çoğunluğu olacak. Yine Avrupa’dan, Almanya’dan siyasetçiler, sivil toplum aktivistleri, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler resepsiyonumuza, ilk canlı yayınımıza katılacaklar.”

Tarafsız ve ilkeli 

Gazeteci Işık, TV’nin misyonu, yayın ilkeleri ve hedef kitlesine ilişkin ise şöyle konuştu: “Öncelikle haber ve yorum ağırlıklı bir televizyon olacağız. Demokrasiyi, barışı, özgürlükleri, insan haklarını ve kamu çıkarlarını savunmak, savaşa, şiddete, tek adam yönetimine karşı çıkmak yayıncılığımızın temelini oluşturacak. En basit anlatımıyla görsel gazetecilik yapacağız. Kimseyi kayırmadan, kimseden çekinmeden, izleyiciye gerçeği aktarmak, olguların arkasındaki farklı değerlendirmeleri iletmek temel görevimiz olacak. Çünkü biliyoruz ki gazeteci olarak önce gerçeğe karşı sorumluyuz. Sonra gazetecilik meslek ilkelerine karşı sorumluyuz. Nihayet okurlarımıza karşı sorumluyuz. Yayın ve haber politikalarımızda, kimseyi ötekileştirmeden, kimseye hakaret etmeden, kadın ve çocuk haklarına saygı göstererek, gerçeği eğmeden bükmeden, abartmadan küçümsemeden aktarmayı amaçlıyoruz.” 

İnternet üzerinden de izlenebilir

TÜRKSAT’ın hükümetin denetiminde olduğunu ve siyasi iradenin onaylamadığı hiçbir yayına yer vermediğine dikkat çeken Işık, “Bu nedenle sadece Hotbird uydusundan yayın yapacağız. Bunun yanı sıra www.artitv.tv adresi üzerinden de canlı yayınımız yayınlanacak. Yani arzu edenler yayınımızı internet üzerinden de canlı olarak izleyebilecekler” diye belirtti. 

Ne tür programlar olacak?

Artı TV’nin geniş bir destekçisi olduğunu kaydeden Işık, “Artı Gerçek haber sitesine kalemleriyle katkı sunan 40’ın üzerinde bilinen, aynı zamanda Türkiye’nin namuslu kalemleri olarak tanıdığımız tüm yazarlar ART TV’ye de yorumlarıyla zenginlik katacaklar” diyen Işık, yayınlayacakları program çeşitliliğine ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Türkiye’den tematik programlarımız olacak. Kadın, gençlik, kültür programlarımızın yanı sıra Türkiye’nin nabzını tutan sokak programları yapacağız. Gün içinde haber kuşaklarının dışında günü yorumlayan farklı analizler ve görüşlerin yer aldığı programlar yapacağız. Hafta sonları insanların keyifle izleyeceklerini düşündüğümüz yaşam programları da olacak. Türkiye’deki azınlıklara, farklılıklara, ötekileştirilmek istenenlere hitap edecek programlar yapacağız. 

Türkiye’den yayın yapar gibi

Yayınlarını Türkiye’de basına yönelik baskılar nedeniyle Almanya’nın Köln kentinde yapmak durumunda kaldıklarına dikkat çeken Işık, “Türkiye’deki basın üzerindeki baskılar ve tutuklu gazeteciler ilgili özel yayınlarınız olacak mı?” sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Cezaevlerinde 160 meslektaşımız var. Buna rağmen kendimizi sürgün gazetecisi olarak tanımlamıyoruz. Tüm yayınlarımızı, hatta yayınlarımızın saatini bile her şeyi Türkiye’den yayın yapıyormuş gibi tasarladık. Hal böyleyken mesleğimizin bugünlere gelmesine katkı sunan, insanlara namuslu gazeteciliği öğreten cezaevlerindeki arkadaşlarımızla, Türkiye’de zor koşullarda gazeteciliği sürdüren veya OHAL nedeniyle işsiz kalan, soruşturmalara uğrayan meslektaşlarımızla ilgili yayınlarımız elbet olacak. Onların duyulmayan sesleri için de var olacak Artı TV.”


Hangi frekans üzerinden izlenebilir?

Hotbird 13 Doğu 

Frekans: 11054 

Polarizasyon: H (Yatay) 

Symbolrate: 27500


4455

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA