Şehbalı kadınlar: Federasyon haklarımızı koruyor

Demokratik federal sistemin kadınların önünü açan bir sistem olduğunu vurgulayan Şehbalı kadınlar, hemcinslerini eğitimle örgütlenip federal sistemde yerlerini almaya çağırıyor.

17 Mart 2017 Cuma | Kadın

Kobanê Kantonu’nun batısından Ezaz’a kadar uzanan Şehba bölgesinde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen kadınlar, Kuzey Suriye Federasyon sistemini değerlendirdi. Bu sistemin kadın haklarını koruma altına aldığını belirten kadınlar, tüm halklardan kadınların federasyon sistemi içerisinde yer almasını istedi.

6 yıldır Suriye halkının özellikle kadınların savaş koşulları nedeniyle çok zor süreçlerden geçtiğini söyleyen Emîna Hesen “Ben Türkmen bir kadınım. Bölgemiz kurtarıldıktan sonra kadınlar komün ve meclislerde örgütlendiler ve irade sahibi oldular. Federasyon sistemine dair özellikle kadın özgürlüğüne ilişkin ilkeler anlatıldığında, bu sistemin yaşadığımız tüm sorunların çözümü için uygun olduğuna ikna olduk” diye belirtti.

Kadınlar bu sistemde yer almalı

Bedriye Esed, Şehba bölgesinin birçok kesimden halkın bir araya geldiği bir yer olduğunu ifade ederek, “Suriye krizi başladığında birçok kesim bölgedeki halk arasında karmaşa çıkarmak ve bu karmaşayı bölgedeki çıkarları için fırsata çevirmek istedi. Federasyon sistemi tüm halklardan kadınları içinde barındırıyor. Özellikle bölgedeki kadınlar dayanışmalarını güçlendirmelidir, federal sistemde yerlerini almalıdır” dedi.

Kadınların önünü açan bir sistem

Nadiye Cebel DAİŞ çetelerinin zulmü altındaki yerlerde 10 yaşındaki çocukların evlendirildiğini hatırlatarak, federasyon sisteminin kadınların önünü açan bir sistem olduğunu ve bu sistemde kadınların, yaşamın tüm alanlarında yer aldığını kaydetti.

Kadınlar eğitimle örgütlenmeli

Delal Mihemed ise, Arap kadınların toplumsal gelenekler ve çetelerin zulmü yüzünden çok zorluk yaşadıklarını belirterek, “Federasyon sisteminde kadın hakları koruma altındadır. Şehba bölgesindeki kadınlar eğitim devreleri ile örgütlenmelidir ve federasyon sisteminde yer almalıdır” şeklinde konuştu. 
TOLÎN HESEN / FÎDAN EBDULLAH / ANHA / ŞEHBA666

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA