Hollanda geri adım atmıyor

Hollanda, AKP’li bakanların referandum etkinliklerinin yasaklanması nedeniyle patlak veren diplomatik krizde geri adım atmıyor. Çavuşoğlu’nun tehdit ettiği için Kaya’nın da habersiz ülkeye girmeye çalışması üzerine engellediğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Koenders, "Başka bir alternatifimiz yoktu” dedi.

16 Mart 2017 Perşembe | Dünya

Hollanda hükümeti, izin verilmemesine ve tüm ikazlara rağmen ülkelerine gitmekte ısrar eden AKP’li bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu ile Fatma Betül Sayan Kaya’nın engellenmesi kararının arkasında duruyor. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, AKP’li bakanlara yasak koymak dışında alternatiflerinin olmadığını açıkladı. 

Dışişleri Bakanı olanı biteni anlattı

BBC Türkçe'nin haberine göre, Hollanda’nın ‘s-Hertogenbosch kentinde düzenlenen Hollanda Türk Kadınlar Birliği’nin yemeğine katılan Dışişleri Bakanı Bert Koenders, AKP’li bakanları engellemekten başka bir alternatiflerini olmadığına dikkat çekerek, "Biz Çavuşoğlu’nun konsolosluk binasında ya da Türk hükümetine ait başka bir binada buluşması gibi bir çözüm bulmaya çalışırken, büyük bir yaptırım tehdidi geldi. Bu çok talihsizdi. Bu yüzden iniş haklarını kaldırdık, sonra birden bire hiçbir izin almadan ya da başka bir hakkını kullanmadan başka bir bakan geldi. Bu çok riskliydi" açıklamasında bulundu.

‘Yaptırım tehdidini anlamıyorum’

Koenders ayrıca "Neden bizi yaptırım uygulamakla tehdit ettiklerini gerçekten anlamıyorum. Şimdiye kadar aldığımız önlemler açısından bir alternatifimiz yoktu. Ama tabii ki en önemlisi bir noktada bu gerginliğin azalmasını umuyoruz" dedi.

‘Olayın seçimlerle ilgisi yok’

Koenders bu gerginliğin seçimler yüzünden mi tırmandığı sorusuna "Hayır bu bizim için seçimlerle ilgisi olan bir mesele değil. Tabii ki bir seçim dönemindeyiz, ama bu seçimler yüzünden meydana geldiği anlamına gelmez. Türk hükümeti üyelerinin Hollanda'da seçim kampanyası talepleri yüzünden bir anlaşmazlık yaşadık" yanıtını verdi.

‘Erdoğan’ın sözleri kabul edilemez’

Koenders, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "Nazi kalıntısı" ve "Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız" sözlerine de atıfta bulunarak, "Özellikle Almanya ve Hollanda’ya karşı Erdoğan’ın sözlerine bakarsak kullanılan dilde gerginliğin arttığını gördük. Tabii ki bizim için Nazizm ve Srebrenitsa katliamıyla ilgili söylenenler, ki tamamen yanlış, doğru değil, kabul edilemez" dedi. 


 HABER MERKEZİ


1054

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA