Erdoğan DAİŞ’lileri Avrupa’ya salıyor

Erdoğan’ın Avrupa ülkelerinin tehdit etmesinin ardından başlayan patlamaların tesadüf olmadığı anlaşılıyor. Tehdidin ardından DAİŞ’in elemanlarını Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderildiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın son Hollanda tehdidinin ardından radikal dinci bir grubun Hollanda’yı tehdit etmesi de dikkat çekti.

16 Mart 2017 Perşembe | Haber

SEYİT EVRAN / MİNBİC

 

DAİŞ belgeleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetinin Avrupa ülkelerini neye dayanarak tehdit ettiklerini sergiliyor. DAİŞ’in Türkiye sorumlusuna yazılan notlarda, Türkiye üzerinden Almanya’ya gönderilmek üzere iki kişinin görevlendirdirildiği anlaşılıyor.

DAİŞ’in Türkiye sorumlusuna yazılmış notlar ve Avrupa ülkelerine yapılan görevlendirmelerin Türkiye üzerinden olduğunu kanıtlıyor. Ele geçen belgelerden biri, DAİŞ’in Türkiye sorumlusu olan Ebu Huzeyfa’ya ilişkin. Ebu Huzeyfa olarak bilinen Mihemed Oglea El Ebdullah’a yazılan notta şöyle deniliyor: “Size bu notu göndereceğimiz arkadaşların işlerini yürütmeniz içindir. Bu kardeşlerimiz İslam Devletine saldıran kafir ülkelerin içinde onlara yönelik bazı eylemler yapmak için gönderiliyor. Yardımcı olup onları gönderin.” 

Belge, DAİŞ’in başı Ebu Bekir El Bağdadi adına yazılmış.

Almanya’ya görevlendirme

Belgelerden biri 07 Kasım 2016 tarihli. Ebubekir El Bağdadi’nin bilgisi ve görevlendirmesi üzerine yazıldığı belirtiliyor. Adnan Muhammed Mirli’nin Almanya’ya geçmek üzere görevlendirildiği söyleniyor.  Türkiye’deki DAİŞ sorumlusu Mihemmed Oglea El Ebdullah’a yazılmış. Notta şöyle deniliyor: “Kardeşimiz Ednan Mihemmed Mirli Emirlerin Mümini Ebubekir Bağdadi’nin bilgisi ve isteği üzerine görevlendirilmiştir. Mirli sizin üzerinizden Almanya’ya halkın içinde geçmek üzere görevlendirilmiştir. Almanya’da yapması gerekenlerin perspektiflerini ise sizinle yapacağı görüşmede siz belirleyeceksiniz” deniliyor.

İkinci not ise 29 Kasım 2015 yılına ait Türkiye’nin DAİŞ sorumlusuna yazılmış ve Almanya’ya görevlendirmesi yapılan bir militana ilişkin. Notta “Ebubekir El Bağdadi tarafından kardeşimiz Wail Naci El Heraki’nin Türkiye’ye gitmesi oradan da halkın arasına karışarak Almanya’ya geçmesi için görevlendirildiği” belirtiliyor. Wail Naci El Heraki’ye görevi konusunda Almanya’da yapacağı işlerle ilgili konuşulduğu not düşülüyor. 

Boşuna tehdit etmiyormuş

Belgeler, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen sene Fransa, Belçika, yine bu yıl Almanya’ya ilişkin yaptığı “yarın buralarda saldırılar olursa ne olur” açıklamalarını hatırlatıyor. Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra Belçika, Fransa, Hollanda, ardından Almanya’da DAİŞ tarafından saldırılar yapılmıştı. Ele geçen yazışma notları bu saldırıların Türkiye’den görevlendirilen kişilerle yapıldığını kanıtlıyor.

Hollanda da tehdit edildi

Türkiye’nin Hollanda ile yaşadığı gerginliğin ardından tehditler savuran Erdoğan’a destek önceki gün Bab işgalinde yer alan çetelerden geldi.Türk bayraklı silahlı çete elemanları, Hollanda devletini ve hükümetini tehdit etti. Düzgün Türkçe ile konuşan kişi, dünya Türklüğünün bir parçası olduklarını ve bu durumun kendilerini de ilgilendirdiğini savundu.Sosyal medyada Selçuklu amblemini kullanan kişilerin silahlı ve tehditkar tavırları dikkati çekti. Hollanda’nın ‘Türk İslam düşmanlığı’ yaptığının savunulduğu videodaki açıklama, “Allahu ekber” diye bitiriliyor.
2328

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA