Herford’da Kürtçe eğitim ısrarı

Herford’da yaşayan Kürtler, uzun bir süredir ilkokullarda Kürtçe ders verilebilmesi için çabalıyor. Kendi öz güçleriyle örgütledikleri seminerde biraraya gelen Kürtler bu taleplerindeki ısrarı yineledi.

16 Mart 2017 Perşembe | Toplum-Yaşam

MURAT MANG / BİELEFELD


Kürtçe’ye olan duyarsızlığın eleştirildiği bugünlerde Almanya’nın Herford kentinde yaşayan Kürdistanlı aileler kendi çabaları ile Kürtçe’ye ilişkin seminer düzenledi. 

Bielefeld Kürt Aileleri İnisiyatifi’nin de destek verdiği seminer Kreis Herford binasında yapıldı. Yaklaşık 3 aydır süren çalışma ile ilkokullarda Kürtçe derslerinin verilmesi için yüzlerce imza toplayan Herfordlu aileler, amaçlarına ulaşmakta iddialı olduklarını seminer vesilesi ile tekrar dile getirdi.

Seminerin açılış konuşmasını Herford’da yaşayan Kürt Aileler adına Devran Karaca ve Bielefeld Kürt Aileleri İnisiyatifi adına ise Zerife Hüssein yaptı. Karaca, konuşmasında bugün torunları ile kendi ana dilinde anlaşamadığını söyledi. Hüssein şunları ifade etti: “Kendi anadilimiz için çalışma yapmak, bizim için artık onur meselesi olmuştur.“

‘Anadil anne karnında başlar’

Anne, baba ve çocukların katıldığı seminerin konuşmacıları ise yıllardır Avrupa’da Kürtçe öğretmenlik yapan Melik Fergin Aykoç ve Abdülkadir Ulumaşkan yaptı. Herford Yabancılar Meclisi Başkanı Delil Karacan’ın da hazır bulunduğu Seminerde konuşan Aykoç, anadilin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Herkes sorar anadilin ne olduğunu. Anadil öğrenme anne karnında başlar. Anne karnındaki çocuk annesinin yaptığı herşeyi hisseder. Bir insan hangi dil ile konuşuyorsa dünyaya o dille bakar. Almanca konuşan Alman gibi, Kürtçe konuşan Kürt gibi bakar. Diller kültürlere göre şekillenir.“

‘Mişmaş tarzı zarar veriyor’

Anadilin evde öğrenildiğini belirten Aykoç, dil öğrenmenin önemine dikkat çekerek devamında, “Yani Almanca başlayıp Kürtçe karıştırarak devam ediyor. Bu tarzda dil öğretilmez ve öğrenilmez. Ya cümleyi tamamen Kürtçe ya da Almanca veya başka bir dille konuşsun. Mişmaş tarzı çocuklara zarar veriyor. Anne baba kendi anadiline ne kadar önem veriyorsa çocuklarına da aynı paralellikte önem veriyor“ dedi.

2 bin öğrenciye 8 öğretmen

Avrupa Kürdistan Öğretmenler Birliği Başkanı Mamoste Abdulqadır Ulumaşkan ise Kürtçe’nin başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki durumuna dikkat çeken bir konuşma yaptı. Ulumaşkan Kürtçe’ye ilginin yetersizliğini eleştirerek şöyle konuştu: “Dil için yapılan tüm çalışmaları saygı ile karşılıyoruz. Herford’da yapılan çalışmada bu açıdan kıymetli bir çalışmadır. Fakat her yerde bu ilgi yok. Örneğin Almanya’da 2 bin öğrencimiz var. Bunun bini Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde. Öte yandan NRW’de Türkçe dersine 90 bin öğrenci katılıyor. 800 öğretmenleri var. Biz ise yalnızca 8 öğretmeniz. Bu durum bizim yaklaşımımızı ortaya koyuyor zaten.” 

‘Her Kürt sorumludur’

Kürt kurumları başta olmak üzere anne babaların Kürtçeye sahip çıkması gerektiğini belirten Ulumaşkan Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin de yaklaşımında tutarsızlıklar olduğunu belirtti. Ulumaşkan son olarak, “Almanya asimilasyon  ile entegrasyon arasında gidip geliyor. Söz konusu Kürtçe olduğu zaman paramız yok diyorlar. Öte yandan farklı entegrasyon çalışmaları için para hiç sıkıntı olmuyor. Biz aynı zamanda Kürtçenin okullarda ikinci dil olması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda her Kürt bireyi kendini sorumlu hissetmelidir” dedi.

Yaşanmış pratik örnekler vererek konuşan Mamostelerin anlatımlarını dikkatli bir şekilde dinleyen katılımcılar Kürtçe kitap standına da ilgi gösterdi. 
800

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA